Advertisement

Kolejne protesty w związku z wycinką drzew w Piotrkowie Trybunalskim

Tydzień Trybunalski Niedziela, 13 października 2019845654
Najpierw ul. Garbarska, teraz Poprzeczna. Pracownicy Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej szykują kolejną wycinkę drzew. Mieszkańcy jednak protestują i chcą walczyć o zielone płuca osiedla.

Ładuję galerię...

Po naszym ostatnim artykule dotyczącym protestu mieszkańców wobec wycinki 8 drzew przy ulicy Garbarskiej, zgłosili się do nas mieszkańcy ul. Poprzecznej. Mają podobny problem. Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa chce usunąć 13 dorodnych drzew i - zdaniem mieszkańców - stworzyć na ich osiedlu betonową pustynię. W tym przypadku jednak do wycinki jeszcze nie doszło, a więc piotrkowianie liczą na to, że uda im się cofnąć decyzję i ocalić zieleń. - Patrząc na to, co dzieje się na naszym osiedlu, stwierdziliśmy, że musimy zareagować. Już od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy ze spółdzielnią. Mamy ponad 60 podpisów na liście sprzeciwiającej się wycince, więc dziwi nas to, dlaczego władze osiedla nie chcą wziąć pod uwagę tzw. głosu społecznego – mówią mieszkańcy. - W pierwszym piśmie skierowanym do PSM, spytaliśmy, jaki jest powód namalowania na drzewach farbą numerów i dlaczego w blokach nie było informacji o tym, że podobno spółdzielnia planuje wycinkę. Odpisali, że wycinają ze względu na naprawę sieci kanalizacyjnej. Podczas spotkania z przedstawicielami PSM stwierdzili, że oczywiście można położyć nowe rury kanalizacyjne obok rosnących drzew, ale będzie się to wiązało z większymi kosztami. Spółdzielnia woli więc przeprowadzić wycinkę i zapłacić firmie za usługę duże pieniądze, niż zachować drzewa i za zaoszczędzone pieniądze zrobić nowy plan geodezyjny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby położyć nowe rury trochę dalej, bo jak nas zapewnili w PSM, chcą położyć całkowicie nowe rury (więc nie muszą wykopywać starych na odcinku od bloku do studzienki) – dodają piotrkowianie.

 

Czemu więc Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zdecydowała się jednak na kolejną wycinkę? O to zapytaliśmy prezesa Marka Potrzebowskiego, prezesa PSM. – Wszyscy nasi pracownicy są za tym, aby zieleń na naszych osiedlach była – powiedział prezes. - Niestety nie zawsze może tak być. Na osiedlu Poprzeczna między drugim, a trzecim blokiem, od kilku lat występują awarie kanalizacji sanitarnej. Drzewa, które kilkadziesiąt lat temu posadzono, zostały umiejscowione na biegnącej kanalizacji. Było to robione w czynie społecznym, a więc bez żadnych planów. Po 40 latach korzenie zaczęły wrastać do instalacji, w związki z czym utrudniają one drożność, przez co fekalia wylewają się do pomieszczeń piwnicznych. Udrażnianie pomaga, ale tylko na chwilę i problem znów się pojawia. Postanowiliśmy więc wymienić kanalizację, ale to wiąże się niestety z wycinką drzew. Są to głównie wierzby i topole. Zrobimy jednak wszystko, aby zachować dąb, który również umiejscowiony jest na kanalizacji.

 

Spółdzielnia rozpatrywała również inny wariant, a więc obejście drzew i wpuszczenie kanalizacji inną drogą. – Takie rozwiązanie wiąże się z przedłużeniem tego procesu i oczywiście dużymi kosztami dla mieszkańców – dodaje M. Potrzebowski. - Byłoby to około 30 tys. zł. Teraz pozostaje pytanie czy miałoby to sens, biorąc pod uwagę stan tych drzew, które po ostatniej wichurze w większości się połamały. Gdyby wtedy komukolwiek coś się stało, to kto by za to odpowiadał?

Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zapewnia, że zaplanowane są już nowe nasadzenia.


Zainteresował temat?

6

5


Advertisement
Advertisement

Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Patorak ~Patorak (Gość)15.03.2020 10:23

W mediach pan prezes spółdzielni frazesy, że zrobi wszystko żeby nie wyciąć chociażby tego dębu, a rzeczywistość pokazuje zupełnie co innego. Tacy to nasi "prezesi" w Polsce:)

10


Kwazi ~Kwazi (Gość)13.03.2020 16:04

Ten kilkudziesięcioletni dąb dzisiaj wycięli. Podobno pan prezes zapewniał, że bardzo chce żeby pozostał:"Zrobimy jednak wszystko, aby zachować dąb, który również umiejscowiony jest na kanalizacji". Widać, że te jego zapewnienia to zwykła obłuda.

10


IgorP ~IgorP (Gość)13.03.2020 07:40

Wczoraj wycieli te drzewa :(

11


Lisek ~Lisek (Gość)17.10.2019 06:55

Faktycznie "ekologiczne" myślenie spółdzielni: "jedno drzewo się złamało to trzeba wyciąć wszystkie pozostałe w pobliżu", haha - jak w filmach Barei.

30


NN ~NN (Gość)15.10.2019 14:13

A mnie ciekawi kto wydaje zezwolenia na te wycinki?Bo chyba wydział ochrony środowiska powinien dbać o drzewostan w tym mieście.Państwo dziennikarze podajcie nazwiska odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Urzędnicy są opłacani z naszych podatków i odpowiadają przed podatnikami.Od lat widzę co się dzieje z drzewami w Piotrkowie,jak nie wycinka to przycinają tak,że zostaje goły pień, który po roku jest suchy i bezkarnie można wyciąć. A przecież trzeba zawsze kontrolować firmy, które przycinają gałęzie.Ludzi trzeba edukować, taka jest między innymi rola mediów,wytłumaczyć,że drzewa są potrzebne dla naszego zdrowia i życia.Parking na Poprzecznej można zrobić na pustym,odgrodzonym placu obok bazaru.Miasto powinno partycypować w kosztach dla dobra mieszkańców ,postarać się o dofinansowania z Unii lub coś innego.

40


gość ~gość (Gość)15.10.2019 13:50

krzysiu wszystko wybetonuje tak jak dworzec.

40


gość ~gość (Gość)15.10.2019 12:16

Puścić rury obok i potem nasz blok będzie płacić 3x większy czynsz, po czym w końcu któreś drzewo wleci komuś w okno przy mocnym wietrze bo te drzewa są już stare i chore I dopiero będzie problem, A nie wycięcie starych drzew i posadzenie nowych i zdrowych drzewek które się nadają na to siedlisko przy blokach :)

15


gość ~gość (Gość)15.10.2019 00:18

Betonowe miasto się robi!!!!! Coraz mniej drzew!!!! Kto wyraża zgodę na wycinkę?????

51


Piotrek Lis ~Piotrek Lis (Gość)15.10.2019 09:51

~gość (Gość) - z tego co piszesz to wynika, że Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa może w miejsce tych wyciętych drzewa zbudować betonowy parking? No to "pozytywna" informacja dla mieszkańców tych dwóch okolicznych bloków!:( Zamienić cień drzew na dym z rur wydechowych, haha.

51


Anna- Monika ( Gość) ~Anna- Monika ( Gość) (Gość)14.10.2019 13:12

Kasujecie mnie, ponieważ stoję w obronie tych wspaniałych drzew, nie wolno ich ścinać to dobro dla mieszkańców Piotrkowa, to nasze zielone płuca. 30 tys. to śmieszne pieniądze , wartość tych drzew jest znacznie większa. Zostawić!!!

107


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat