Lokatorzy mówią NIE wycince drzew

Tydzień Trybunalski Niedziela, 22 września 201951 11597
Jedni składają wnioski, by rosnące przed blokiem drzewo wyciąć, inni mówią stanowcze nie wycince zieleni na blokowiskach. - Pozbawiają nas płuc naszego osiedla, tak dłużej być może! – mówią mieszkańcy Wyzwolenia w Piotrkowie Trybunalskim. Ich zdaniem zieleń podnosi komfort życia, a drzewa, które zostały wycięte, były barierą przed hałasem i słońcem.

Ładuję galerię...

Wycinka drzew na osiedlu Wyzwolenia w Piotrkowie rozpoczęła się na początku września. Mieszkańców obudził warkot pił, a z terenu pomiędzy blokami zniknęły dorodne wierzby. - Jak tylko zobaczyłem, co się dzieje, postanowiłem działać – mówi jeden z lokatorów. - Zadzwoniłem do spółdzielni mieszkaniowej i zapytałem, kto podjął decyzję w sprawie wycinki, na jakiej podstawie i dlaczego nikt nas o tym nie poinformował? Niestety nie uzyskałem odpowiedzi wprost na żadne z pytań. Usłyszałem tylko, że spółdzielnia ma zgodę z urzędu ochrony środowiska i że oni sami o tym nie zadecydowali. Po dłużej rozmowie pani ze spółdzielni przyznała, że głównym powodem był zły stan drzew i ze względów bezpieczeństwa należało je usunąć. Pod koniec jednak okazało się, że do takich działań skłoniły spółdzielnię ciągłe telefony jednej z mieszkanek bloku, która narzekała, że przez drzewa nie może otwierać okien, bo ciągle coś z nich wlatuje do mieszkania Rozumiem więc, że opierając się na telefonach jednej osoby, podjęto decyzję odnośnie wycinki. Czemu więc nikt nie zapytał innych mieszkańców o zdanie? - pyta mieszkaniec osiedla.

 

Dla niektórych wycinka ośmiu drzew na jednym osiedlu to problem. Mieszkańcy bloków przede wszystkim zwracają oni uwagę na środowisko - Jest wiele organizacji ekologicznych prowadzących intensywną działalność na rzecz ochrony przyrody, walczących o każde drzewo, bo wiedzą, ile dobrego zieleń wnosi dla ludzi, zwłaszcza w miastach – mówi piotrkowianin z osiedla Wyzwolenia. - Tymczasem w Piotrkowie w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców wycina się stare okazy. Kierując się taką logiką, należałoby wyciąć wszystkie drzewa powyżej 30 lat wzdłuż chodników, ulicy czy w parkach. Drzewa oczyszczają powietrze, produkują tlen, obniżają temperaturę w upalne dni, ułatwiają retencję wody, pełnią wiele ważnych funkcji w życiu każdej większej aglomeracji. Zwróćmy uwagę, że miasta ostatnio mają problem z deficytem wody, a to właśnie drzewa pełnią rolę swoistego regulatora gospodarki wodnej.

 

Zdaniem miłośników przyrody z osiedla Wyzwolenia nie można pozwolić sobie na wycinanie aż tylu drzew naraz w czasach, kiedy jest tak wielki problem ze smogiem. – Nasz blok odsłania się przed trującym smogiem niosącym się z miasta – dodaje jeden z lokatorów. - Przez usunięcie drzewa pozbawiono nas naturalnej bariery przed zanieczyszczeniami, hałasem przejeżdżających zwłaszcza nocą pojazdów i przed promieniami słonecznym. A przecież klimat nam się ociepla. Wszyscy przecież odczuliśmy jak upalne i suche było w tym roku lato.

 

Terenem zarządza Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jak poinformowała nas Elżbieta Jagusiak, kierownik administracji „Centrum”, każda wycinka drzew odbywa się w oparciu o decyzje prezydenta miasta. Wniosek składa się do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, w dokumencie trzeba podać przyczynę ewentualnego usunięcia drzew. Następnie komisja przeprowadza oględziny, by stwierdzić czy są podstawy do wycinki. Członkami komisji są przedstawiciele Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Potem spółdzielnia otrzymuje decyzję. - Każde zezwolenie na wycinkę drzew uzależnione jest od wykonania nasadzeń zastępczych. Dla przykładu przy wydaniu zezwolenia na wycinkę 8 drzew przy ulicy Garbarskiej, spółdzielnia musi dokonać nasadzeń 10 sztuk nowych drzew w miejscach przez siebie wskazanych, które muszą zostać zaakceptowane przez organ wydający zezwolenie – informuje E. Jagusiak.

Decyzja o nowych, zastępczych nasadzeniach nie zadowala jednak mieszkańców osiedla. - Młode drzewa nie spełniają funkcji, którą realizują drzewa dojrzałe i dorodne Np. duży buk produkuje tyle tlenu, ile ok. 1700 10-letnich sadzonek Dlatego nawet jeśli drzewa były stare, należy starać się je leczyć, zabezpieczać czy nawet przesadzać – odpowiadają piotrkowianie.

 

 

 


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (51)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

James ~James (Gość)22.09.2019 16:12

W parku Belzackim od miesiąca leży powalone przez wiatr drzewo i kto je
sprzątnie?

170


ja ~ja (Gość)23.09.2019 12:21

zaoraszam tych super eko ludzi do mnie na parter ciekawe czy chcieliby mieszkac po ciemku i w lato zapalac swiatlo

1113


głos rozsądku ~głos rozsądku (Gość)24.09.2019 19:05

Drzewa wysokie do 5-tego piętra 3 metry od okna. Słoneczny dzień a o 18-tej przy sztucznym świetle trzeba czytać książkę bo ciemno jak w d..... nie mówiąc już o pochmurnych, ponurych dniach a o suszeniu prania w słońcu czy opalaniu na balkonie można tylko pomarzyć, Nie jestem przeciwko drzewom ale niech to będzie jakoś z głową robione. Za oknem od południowej strony można przecież posadzić niskie drzewka lub krzewy a od północnej gdzie i tak nie ma słońca niech sobie będą 20-to metrowe potwory. W tym roku jeszcze dosadzili las małych drzewek i za 5 lat znowu będą niektórzy wkurzeni, bo drzewa zasłaniają światło. Jest tyle pustych placów ale nie... trzeba komuś pod oknem od południa. Nie marudźcie, że tragedia, bo wycięli następne 10 drzew, Na każde 10 jest sadzone nowe 10 lub 12. Nie marudźcie, że kiedy one urosną. Przecież już urosły te posadzone 5 lat temu, te posadzone 10 czy 15 lat temu. Jeśli Ci mało drzew, to rozejrzyj się za pustymi placami gdzie nikomu nie będzie przeszkadzało drzewo i wyjdź z inicjatywą. Niejeden w życiu drzewa nie posadził ale jak wycinają starocia 10 km od niego do sie drze, że wielka krzywda się dzieje.

16


wojciech ~wojciech (Gość)22.09.2019 08:09

to jest tak, jak nie usuwają starych drzew i spadają na samochody i ludzi to jest krzyk, że nikt nic nie zrobił. Jak usuwają to tez jest krzyk, że usuwają. Niestety drzewa też się starzeją, niektóre zagrażają bezpieczeństwu. Jak w Warszawie konar spadł na matkę z dzieckiem w parku i małe dziecko zostało zabite to wszyscy się oburzali dlaczego nikt nic wcześniej nie zrobił. Niestety czasami trzeba wyciąć stare drzewa i posadzić nowe.

2112


Lajkonik ~Lajkonik (Gość)24.09.2019 12:36

Przy ul. Poprzecznej 15a już też jest pooznaczanych farbą 13 dorodnych drzew do wycinki przez Piotrkowską Spółdzielnię Mieszkaniową.

41


Bernard ~Bernard (Gość)24.09.2019 10:09

Ktoś powinien przyjrzeć się wreszcie osobom, które dają swoją zgodę na wycinkę drzew w Piotrkowie!!!!
Niedługo pozbawią nas zieleni.

70


Henryk ~Henryk (Gość)24.09.2019 10:07

W Piotrkowie jest "moda" na wycinanie drzew. Przy SP 5 wycięto piękne, ZDROWE lipy. Zrobiono bieżnię dla dzieci. Tylko, że te dzieci biegają kilka razy do roku, a drzew już nie ma. Czy naprawdę nie znaleziono na terenie szkoły innego na nią miejsca???? Trzeba było wyciąć kilka pięknych drzew??? Kto wyraził na to zgodę?
Powietrze w Piotrkowie okropne, ale wytnijmy wszystkie drzewa!!!

60


Jerzy ~Jerzy (Gość)24.09.2019 10:01

Na Wyzwolenia spółdzielnia nic nie robi tylko podnosi opłaty. No i teraz wycina drzewa. Niektóre panie tam pracujące - w Kwadracie - odpowiadają jakby robiły wielką łaskę lokatorom.

50


fndg ~fndg (Gość)22.09.2019 17:43

zróbmy miasto BETONOWE, na pewno będzie pierwszym miastem w Polsce. Po co nam drzewa Panie Prezydencie?? Pan się odwoła do swojej wyobraźni i odpowie sobie na to pytanie. A ja podpowiem, że miasto betonowe to miasto szybkiego umierania. Może Panu nie zostało już wiele lat na tym padole ( życzę wielu), ale Pana dzieciom wnukom......................czy Pan chce ich pozbawić oddychania?????????????????

225


Ludwik ~Ludwik (Gość)23.09.2019 18:00

"Nowe nasadzenia"? Te śmieszne kikuty między blokami co dają cienia w trakcie upałów dla jednego kota? Spółdzielni bardziej opłaca się wycinać dorodne, duże drzewa i sadzić nowe bo przynajmniej przez kilkanaście lat nie ma kłopotu z nimi (koszty pielęgnacji, grabienie liści, pisma (że zasłaniają słońce, itd.).

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat