Odebranie praw szkoły publicznej grozi piotrkowskiej placówce Rawita.
Wszystko przez nieprawidłowości, jakich dopatrzyła się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Łodzi w pracach humanistycznych egzaminu gimnazjalnego. Dziewięcioosobowa grupa uczniów napisała niemalże identyczne prace.
Rodzice, dyrekcja i nauczyciele są zbulwersowani całą sytuacją. Okazuję się jednak, że tych nierzetelności w prowadzeniu placówki jest znacznie więcej.
- Będę wnioskowała o odebranie tej placówce praw szkoły publicznej - powiedziała Janina Skibicka p.o dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Chodzi o Rawitę w Piotrkowie.
Komisja dopatrzyła się nieprawidłowości w pracach humanistycznych egzaminu gimnazjalnego. Podejrzenia dotyczą dziewięciu prac, które są niemalże identyczne.
Posłuchaj wywiadu z Janiną Skibicką p.o dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.
Policjanci z komisariatu w Gorzkowicach poszukują zaginionego Stanisława Duszlińskiego. Mężczyzna 3 maja bieżącego roku około godziny 2.00 w nocy wyszedł z domu w Woli Krzysztoporskiej i do chwili obecnej nie powrócił, jak również nie nawiązał żadnego kontaktu z rodziną.
Wielka gratka dla miłośników twórczości Zdzisława Beksińskiego. Od 10 maja w Biurze Wystaw Artystycznych w Piotrkowie wystawa rysunków tego artysty.
- Tak we wstępie do nowego katalogu Józefa Jakubczyka "tkanina" pisze francuska pisarka Michele Ressi. Zarówno katalog, jak i prace artysty: gobeliny, obrazy, zdjęcia będzie można zobaczyć po 12 latach znów w Piotrkowie, w galerii BWA. Wernisaż inaugurujący III Piotrkowskie Dni Kultury odbędzie się dnia 29.04.08 r. o godz. 18:00. Wystawa będzie trwać tylko 6 dni, do 5.05.08 r., by potem pojechać do Galerii "Le Mouton a Cinq Pattes" w Saint Etienne we Francji.
Niewiele jest dziś wiejskich kościołów, do których sztuka sakralna, w pełnym tego słowa znaczeniu, zawitała i zachowała się do naszych czasów. Ten kościół jest bezcenny ze względu na mieszczce się wewnątrz obrazy i freski, bo są one wykonane przez jednego z czołowych polskich malarzy Młodej Polski, ucznia samego Jana Matejki, Józefa Mehoffera. Zasłynął on m.in. jako autor witraży w kolegiacie we Fryburgu w Szwajcarii.
Od dziesięciu lat w „sercu Polski” i w centrum świata – w Piotrkowie - odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji “Interakcje”. To jedyny organizowany w Polsce corocznie oraz jeden z kilku europejskich festiwali poświęconych sztuce performance.
Zagrożona może być realizacja projektu "Trakt Wielu Kultur" a to za sprawą zmiany interpretacji przepisów unijnych. Piotrków może otrzymać dużo mniej pieniędzy niż zakładał, albo otrzymać je znacznie później.
Rozmowa z Elżbietą i Stanisławem Milewskimi. Oboje od zawsze są blisko sztuki – pani Elżbieta maluje, zaś pan Stanisław rzeźbi - w tym roku obchodzi 45–lecie swojej pracy twórczej. Ich dom pełen jest pięknych prac, pamiątek. Są w nim także koty, które oboje kochają. Z obojgiem twórców rozmawiamy o ich działalności artystycznej, domu, a także tym, co zabraliby na bezludną wyspę...
Z Jackiem Sokalskim, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie rozmawiamy o pracy, która kosztuje dużo czasu, ale daje satysfakcję, o spotkaniach z gwiazdami, które miewają swoje humory, a także o idolach z dzieciństwa i stomatologicznych obawach...