W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 (TPS) odbyła się uroczysta inauguracja Klubu Historycznego im. ppłk dr Haliny Kępińskiej-Bazylewicz „Kory". Podczas otwarcia przedstawiono cele działalności Klubu.
Ponad 42 tysiące złotych udało się zebrać w podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Piotrkowie. W środę Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oficjalnie podsumowało 37. kwestę.
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego otrzymało nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury. Z kolei wśród 13 nagrodzonych ludzi kultury z całego regionu znaleźli się działacze stowarzyszenia Waldemar Domarańczyk i Elżbieta Gniewaszewska. Wyróżniono też Danutę Plich, Jana Łaskiego i Zdzisława Żurka działających na terenie powiatu piotrkowskiego oraz Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie. Doceniono ponadto Bartłomieja Gawrona, kapelmistrza Kolejowej Orkiestry Dętej PKP przy Klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie.
𝟰𝟮 𝟴𝟭𝟲 zł zebrano podczas tegorocznej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Piotrkowie. To o prawie 10.000 więcej niż w 2023. W tym roku kwestowano w dniach 31 października – 2 listopada.
Tradycyjnie, jak co roku, w dniach 1 i 2 listopada, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego (TPTT) organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Ta szczytna inicjatywa, prowadzona już od lat, spotyka się z dużym poparciem mieszkańców miasta, którzy co roku tłumnie odwiedzają cmentarze w okresie Wszystkich Świętych i wspierają tę akcję datkami. Wśród kwestujących znaleźli się politycy i polityczki jak i lokalni społecznicy.
W środę (23.10) w piotrkowskiej Mediatece odbyło się pierwsze po wyborach samorządowych spotkanie Komitetu Sterującego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 25 samorządów, w tym wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. Na co gmina chce przeznaczyć pieniądze z MOF?
XIX-wieczna kaplica Augusta i Katarzyny Juttnerów wykonana przez pracownię Józefa Norblina z Warszawy, nagrobek sióstr Krzywickich, założycielek II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie czy grób rodziny Żarskich. To tylko trzy z ponad 120 zabytkowych nagrobków, które zostały odnowione dzięki pieniądzom z corocznej zbiórki pieniędzy organizowanej przez Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. To najstarsza kwesta w regionie, a w tym roku odbędzie się po raz 37.
Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie, otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Wieży Trybunalskiej, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój Piotrkowa przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Nagroda ta jest jednym z najwyższych odznaczeń, jakie mogą otrzymać mieszkańcy miasta za zasługi w dziedzinie kultury, działalności społecznej oraz promowania regionu.
Koncert "Kary kunik, kary" wykonany przez 80 łódzkich artystów odbył się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim w sobotę (21.09.2024). Wydarzenie pod patronatem Województwa Łódzkiego oraz prezydenta Piotrkowa Juliusza Wiernickiego było okazją uświetnienia 60-lecia Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Goście mogli wysłuchać aranżacji muzyki ludowej z województwa łódzkiego w wykonaniu znamienitego Chóru Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
W poniedziałek (26.08.2024) w Urzędzie Miasta prezydent Juliusz Wiernicki wręczył powierzenia na stanowisko dyrektorów sześciu miejskich placówek oświatowych. Dyrektorzy funkcje sprawować będą przez okres 5 lat, tj. w okresie od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2029 r.