22 stycznia przypada 162 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji prezydent Juliusz Wiernicki na piotrkowskim cmentarzu złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym powstańców.
Szykuje się sobota z historią w tle w gminie Aleksandrów. Mieszkańcy, przybyli goście oraz urzędnicy będą chcieli uczcić pamięć bohaterów sprzed lat. Wszystko to w związku z uroczystym odsłonięciem i poświęceniem odnowionego pomnika Powstańców Styczniowych.
22 stycznia to data, którą uważa się za moment wybuchu powstania styczniowego. Był to niezwykle ważny niepodległościowy zryw, a swoją historię związaną z tymi wydarzeniami ma także Piotrków Trybunalski.
Kolejna Gra Miejska w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowana przez Stowarzyszenie HARC we współpracy z piotrkowskim Archiwum Państwowym za nami. Tym razem wzięło w niej udział ponad sto osób, którym niestraszne były historyczne zagadki. Uczestnicy podkreślali, że organizacja tegorocznej zabawy stała na wysokim poziomie, między innymi przez wzgląd na staranne przygotowania wielu osób.
Środa (20.09.2023) jest ostatnim dniem zapisów na grę miejską organizowaną przez Stowarzyszenie HARC we współpracy z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. Tym razem autorzy scenariusza przeniosą uczestników zabawy w czasy powstania styczniowego. Rozgrywka rozpocznie się w najbliższą sobotę o 10.00.
"160 lat od powstania styczniowego" to tytuł spotkania z Tomaszem Łysiakiem, które zorganizował Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie.
Gmina Aleksandrów zaprasza na konferencję popularno-naukową organizowaną z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Spotkanie zaplanowano w najbliższą sobotę w świetlicy w Skotnikach.
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to największy zryw narodowowyzwoleńczy w XIX wieku. W 160. rocznicę powstania władze Piotrkowa oddały hołd powstańcom.
„W krwawym polu srebrne ptaszę... o czym mówią pieśni powstania styczniowego” – taki tytuł nosi wystawa plenerowa, którą można oglądać przy piotrkowskim Muzeum. Ekspozycja jest jednym z elementów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Dni tygodnia można odliczać, co nikogo nie dziwi. Na przykład do wakacji, które kojarzą się ze zwiedzaniem. Ale dni tygodnia w przypadku województwa łódzkiego można też zwiedzać. To za sprawą nazewnictwa, które pozwala zaplanować wizytę w takich miejscowościach jak Piątek czy Sobota.