Na masztach wielu piotrkowskich budynków już pojawiły się biało-czerwone flagi narodowe. To m. in z okazji święta Flagi, który w tym roku ma swoje 15-lecie. Czy każdy jednak wie jak obchodzić się z jednym z symboli narodowych?
Dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Przedstawiciele tej instytucji dbają o to, aby mieszkańcy pamiętali zarówno o polskim narodzie, jak i innych nacjach, które pomogły zapisać naszą historię. Dzięki działaniom takim powstała m.in ścieżka dydaktyczna majora Hubala.
Istnieje prawna ścieżka umożliwiająca samorządom wypłatę wynagrodzeń za czas strajku. Postanowienie o wypłacie tych środków należy zawrzeć w porozumieniu postrajkowym między dyrektorami szkół i przedszkoli a związkami zawodowymi. To opinia dr. hab. Dawida Sześciło, który dla Fundacji im. Stefana Batorego przygotował ekspertyzę na ten temat.
Dwa ciepłe gniazdka z jednostką monitorującą Alpha Core trafiły na Oddział Noworodków Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie w Trybunalskim. To prezent od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Piotrkowska Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zaprasza na otwarty wykład już w najbliższą środę, 24 kwietnia. Wykład poprowadzi dr hab. Wojciech Baran Kozłowski, a bohaterem jego wystąpienia będzie arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz. Wykład odbędzie się w ramach cyklu "Grodzkie spotkania z historią".
Julia Wiktorowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie została laureatką 43. Olimpiady Artystycznej w sekcji historia sztuki. Uczennica dotarła do ostatniego etapu, który w czwartek został rozstrzygnięty w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Ukradli ratanowe meble z ogródka lokalu gastronomicznego. Wszystko zarejestrowały kamery. Złodziei wkrótce zatrzymała policja. Byli pijani.
Punktualnie o godzinie 10.00 wystrzałem z armaty na Rynku Trybunalskim rozpoczęła się w sobotę, 13 kwietnia, gra miejska „Zaginione rodały”, zorganizowana przez Stowarzyszenie HARC. Na starcie zabawy stanęło ponad sto osób. Wszyscy oni chcieli zmierzyć się z zagadkami golema, rozwiązać łamigłówki logiczne zapisane specjalnym szyfrem, a przede wszystkim uciec przed hersztem bandy Finkelsteinem i odnaleźć legendarny piotrkowski artefakt. Najlepszym okazał się patrol „Opryszki”.
Kto chce poczuć się jak słynny Indiana Jones czy profesor Robert Langdon i szukać legendarnego artefaktu w tajemniczych miejscach oraz zaułkach Piotrkowa, powinnien jutro wziąć udział w grze miejskiej, organizowanej przez Stowarzyszenie HARC. Jak zapewniają organizatorzy atrakcji w tym roku nie zabraknie. Uczestnicy gry będą musieli się zmierzyć z zagadkami historycznymi, łamigłówkami logicznymi oraz mini testami sprawnościowymi. A to wszystko zawiedzie ich do… skarbu z legendarnej Arki Przymierza.
W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim oddamy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. W 2019 roku mija 79. rocznica tych tragicznych wydarzeń.