Od stycznia 2025 roku powszechne e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego

PAPKraj Wtorek, 26 listopada 202412
Od stycznia powszechnie uruchomiony zostanie system e-Doręczeń, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego. Pozwoli on odbierać i nadawać wszystkie urzędowe pisma bez wizyty w urzędzie lub na poczcie. Ministerstwo Cyfryzacji opracowało instrukcję: "Jak założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń".
fot. PAP fot. PAP

Lista podmiotów, które obejmą powszechne e-Doręczenia to: urzędy miast i gmin, starostwa, urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), publiczne szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia, uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje pomocy społecznej, ministerstwa. Ponadto w styczniu wprowadzą go też zawody zaufania publicznego, takie jak m.in. notariusz, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy. Dłuższy czas na wprowadzenie e-

Doręczeń mają m.in. sądy i prokuratura, organy ścigania, służba więzienna oraz inne jednostki zajmujące się wymiarem sprawiedliwości; w tych instytucjach system zostanie wprowadzony 1 października 2029 roku - poinformował resort cyfryzacji w poniedziałkowym komunikacie.

"Nowy system elektronicznej korespondencji znacznie ułatwi zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom wysyłkę pism tą drogą" - zapewniło MC.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami system e-Doręczeń ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 r. "To wtedy większość urzędów będzie musiała umożliwić taki sposób korespondencji, dzięki czemu obywatele będą mogli zarówno odbierać z tych jednostek doręczenia elektroniczne, jak i wysyłać do nich pisma w tej formie" - wskazał resort.

 

Już teraz obywatele, firmy i instytucje mogą korzystać z e-Doręczeń. Założenie skrzynki możliwe jest poprzez wniosek na stronie mObywatel.gov.pl, resort cyfryzacji przygotował do tego dokładną instrukcję.

Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy w komunikacie, że e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. Resort zwraca uwagę, że dokument nadany poprzez system jest równoważny prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą. "Upowszechnianie e-Doręczeń oznacza w praktyce, że wszystkie urzędowe pisma i decyzje można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej" - wyjaśnił resort. Ponadto, usługa jest bezpłatna.

 

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił projekt nowelizacji systemu e-Doręczeń, który zakłada okres przejściowy do końca przyszłego roku.

Okres przejściowy ma zostać wprowadzony w ustawie o doręczeniach elektronicznych do 31 grudnia 2025 r., w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia e-Doręczeń w podmiotach publicznych. W tym okresie równoważne z doręczeniem na adres do doręczeń elektronicznych będzie doręczenie na ePUAP oraz inne alternatywne sposoby doręczenia, przeprowadzona ma być też szeroka kampania informacyjna promująca nowy system doręczeń. Nowela przewiduje również rozszerzenie obowiązku posiadania adresu do doręczeń elektronicznych.

 

Obecny na posiedzeniu Sejmu wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski informował, że administracja rządowa jest gotowa na wprowadzenie e-Doręczeń. "Największe wyzwanie tej chwili jest w jednostkach samorządu terytorialnego. W tych samych jednostkach samorządu terytorialnego, które odnotowywały spadek dochodów albo spadek dynamiki dochodów w związku z czym nie miały wystarczających środków na to, żeby przyspieszyć rozwój informatyzacji w swoich urzędach" - podkreślił wówczas.

 

Dodał, że od początku 2025 r. rusza program wdrażania elektronicznego zarządzania dokumentacją w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) finansowany z KPO. Standerski zapowiedział też, że 2025 rok zostanie poświęcony na to, żeby samorządy, które nie są jeszcze gotowe zainstalowały elektroniczny obieg dokumentów i wdrożyły system e-Doręczeń.


Zainteresował temat?

3

3


Zobacz również

reklama

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

trzeźwy ~trzeźwy (Gość)26.11.2024 18:18

System jest obowiązkowy dla wymienionych instytucji.
Osoby prywatne mogą, ale nie muszą odbierać korespondencję elektronicznie. Mogą nadal odbierać awiza, jechać na Słowackiego 17, odstać 15 w kolejce do jedynego czynnego okienka i odebrać upragnioną wiadomość ze skarbowego. Wybór należy do obywatela.
A swoją drogą - mój teść ma 85 lat, korzysta z komórki i komputera, płaci kartą kredytową.

32


Sabinna ~Sabinna (Gość)26.11.2024 18:41

Czy istnieje obowiązek posiadania internetu? Ja nie mam i żyję.

54


info_e-Doreczenia ~info_e-Doreczenia (Gość)27.11.2024 08:05

Dla osoby prywatnej nie ma wymogu , aby posiadała skrzynkę e-doręczeń.Jeśli nie ma, dalej posługuje się dokumentacją papierową.

40


go?ć_anna ~go?ć_anna (Gość)27.11.2024 01:35

To jest dyskryminacja osób starszych,które nie potrafią obsługiwać się pocztą elektroniczną i pierwszy krok do likwidacji poczty.

43


Raf ~Raf (Gość)26.11.2024 15:03

Dla osób prywatnych to nie jest obowiązkowe tylko kto chce to sobie założy a jak nie muszą list wysłać tradycyjnie.

31


dekkers ~dekkers (Gość)26.11.2024 11:20

Mam nadzieję, że nie będzie to obowiązkowe. Jest dużo starszych ludzi, którzy nie potrafią obsługiwać komputera.

81


Pani z Zusu ~Pani z Zusu (Gość)26.11.2024 11:14

UM w Piotrkowie wie o tym? znają się tam na tym? czy wyśle i nikt nie przeczyta

30


jak ~jak (Gość)26.11.2024 11:09

czy jest w polsce przepis który zmusza mnie do posiadania komputera ,smartfona i internetu ? jeżeli tak ,to faktycznie może i to ma racje bytu ,jeżeli nie ,to niech sobie w buty wsadzą ,mój tata 89 lat i ma mieć pocztę elektroniczną ?

83


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat