Na masztach wielu piotrkowskich budynków już pojawiły się biało-czerwone flagi narodowe. To m. in z okazji święta Flagi, który w tym roku ma swoje 15-lecie. Czy każdy jednak wie jak obchodzić się z jednym z symboli narodowych?
Dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Przedstawiciele tej instytucji dbają o to, aby mieszkańcy pamiętali zarówno o polskim narodzie, jak i innych nacjach, które pomogły zapisać naszą historię. Dzięki działaniom takim powstała m.in ścieżka dydaktyczna majora Hubala.
Ukradli ratanowe meble z ogródka lokalu gastronomicznego. Wszystko zarejestrowały kamery. Złodziei wkrótce zatrzymała policja. Byli pijani.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że jest przygotowane na przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. Jak podkreślała podczas czwartkowej wizyty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie wiceminister edukacji Marzena Machałek, Centralna Komisja jest gotowa, arkusze egzaminacyjne są wydrukowane, a wszystkie zespoły egzaminacyjne i nadzorujące zostały już powołane.
Za sprawą zespołu „Bez Nut” w sobotni wieczór Centrum Idei ku Demokracji było lirycznie, nostalgicznie, ale i refleksyjnie. Duet śpiewający Beata Królikiewicz i Tomasz Morozowski oczarowali publiczność klimatem swoich piosenek. Na ich koncert złożyły się piosenki z tekstami łódzkich poetów Beaty Leszczyńskiej i Jacka Matuszewskiego, a także piotrkowianina Pawła Małolepszego oraz Agnieszki Osieckiej. Koncert „Bez Nut” zakończył piotrkowskie obchody XX Międzynarodowego Dnia Poezji.
Pierwotnie koncert miał się odbyć 18 stycznia, ale ze względu na żałobę narodową, wprowadzoną z powodu zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wydarzenie odbędzie się dopiero 1 lutego. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 w sali widowiskowo-teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie.
W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent RP Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową, która będzie obowiązywać od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00.
Mroźna aura przyczyniła się do pogorszenia stanu powietrza w Piotrkowie. Według tego, co pokazują nam czujniki Airly, w centrum miasta dopuszczalna norma pyłu PM 2,5 była przekroczona została o 735%, natomiast PM 10 o 707%!
Dwie firmy z Opoczna ukarano za zanieczyszczanie środowiska. Jak ustaliła piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska po skardze jednej z mieszkanek, na terenie zakładu produkującego płytki ceramiczne przekraczane są dopuszczalne normy emisji pyłu.
Najgorzej jest w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim. Trochę lepiej, ale też źle, w Piotrkowie Trybunalskim. Bełchatów nie jest co prawda „czerwonym punktem” na mapie najbardziej zanieczyszczonych miast, ale również tam walka trwa. Sprawdzamy, jak ze smogiem radzą sobie ościenne miasta.