Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.
Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.
Dwa nowe punkty szczepień powstaną na terenie powiatu piotrkowskiego. Starostwo zapowiada utworzenie ich w Rozprzy oraz Moszczenicy i nie wyklucza możliwości powstania kolejnych. Nowe punkty są niezbędne w związku z rozpoczęciem masowych szczepień w naszym regionie.
Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, w Polsce jest 22 947 kolejnych chorych na COVID-19. Minionej doby w województwie łódzkim potwierdzono 1378 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 5 osób, jedna z nich nie posiadała chorób współistniejacych. Mamy też 1843 ozdrowieńców.
Piłkarzom Polonii Piotrków nie udało się podtrzymać zwycięskiej passy w rundzie wiosennej. Piotrkowska drużyna przegrała wyjazdowy mecz w Kleszczowie z tamtejszą Omegą 3:0(1:0). Tym samym podopieczni Roberta Grzesiuka stracili nie tylko pierwsze punkty po wznowieniu IV-ligowych rozgrywek, ale także pierwsze bramki.
Od 20 marca, dokładnie od 10.37 mamy astronomiczną wiosnę. Wiosna w tym roku oznaczała też koniec Wiosny, która została wcielona do nowej partii lewicowej. Nazwę tejże znają właściwie tylko jej członkowie, z byłym piotrkowskim posłem Arturem Ostrowskim na czele. Dobre i to.
Tegoroczne święcenie pokarmów w piotrkowskich kościołach z powodu pandemii musiało odbywać się na powietrzu i z zachowaniem obostrzeń oraz dystansu społecznego. Odwiedziliśmy kilka kościołów w historycznej części naszego miasta i sprawdziliśmy czy potrzeba kultywowania świątecznej tradycji okazała się dla piotrkowian silniejsza, niż lęk przed zakażeniem.
Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, w Polsce jest 28 073 kolejnych chorych na COVID-19. Minionej doby w województwie łódzkim potwierdzono 1548 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 68 osób, 10 z nich nie posiadało chorób współistniejacych. Mamy też 1960 ozdrowieńców.
Choć Wielkanoc to, jak każde święta, czas odpoczynku i wyciszenia, to wśród propozycji książkowych proponujemy tym razem książki, od których nie sposób się oderwać. A akcja spowoduje nie tylko gęsią skórkę, ale też chęć przeczytania kolejnej strony. I kolejnej. Bo od tych historii, opisanych poniżej, nie sposób jest szybko się oderwać.