Instytut Pamięci Narodowej zdecydował, że wzbudzający od lat emocje pomnik „Bohaterom za Polskę i lud 1939-1945”, który znajduje się na placu Niepodległości w Piotrkowie zostanie zdemontowany. - W takiej formie obiekt jest jednym z symboli komunizmu – czytamy w uzasadnieniu. Jednak Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na usunięcie pomnika. - Przedmiotowy pomnik stanowi element wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego śródmieścia miasta Piotrkowa Trybunalskiego – podkreślił konserwator.
Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie, otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Wieży Trybunalskiej, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój Piotrkowa przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Nagroda ta jest jednym z najwyższych odznaczeń, jakie mogą otrzymać mieszkańcy miasta za zasługi w dziedzinie kultury, działalności społecznej oraz promowania regionu.
Stowarzyszenie "Trybunalska Alternatywa" złożyło oficjalną petycję do Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w sprawie wybudowania pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach w latach 1939-1947. Wcześniej złożony do budżetu obywatelskiego podobny projekt został odrzucony ze względów formalnych.
Zespół opiniujący Budżet Obywatelski negatywnie zaopiniował budowę pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Miałby on stanąć bowiem na rondzie o tej samej nazwie na rogu al. 800-lecia i Wojska Polskiego.
Działacze „Trybunalskiej Alternatywy” chcą, aby na Rondzie Ofiar Rzezi Wołyńskiej lub w jego pobliżu powstał pomnik poświęcony tym wszystkim mieszkańcom Kresów, którzy zginęli z rąk ukraińskiego UPA. W czwartek w rocznicę tzw. krwawej niedzieli z 11 lipca 1943 roku kilkadziesiąt osób zebrało się przy al. 800-lecia Piotrkowa, aby upamiętnić ofiary rzezi.
Dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie laureatem 49. Złotej Wieży Trybunalskiej. Taką decyzję podjęła kapituła plebiscytu podczas czwartkowego spotkania w piotrkowskim muzeum.
Wieża trybunalska większości dzisiejszych mieszkańców Piotrkowa kojarzy się przede wszystkim z wyróżnieniem przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Tymczasem ta nazwa nie jest dziełem przypadku, a sama wieża przez setki lat górowała nad naszym miastem.
Małgorzata Kowalczyk została laureatką Złotej Wieży Trybunalskiej. O przyznaniu tego wyróżnienia zdecydowała Kapituła, podczas posiedzenia, które odbyło się we wtorkowe popołudnie w Zamku Królewskim.
Trwa nabór kandydatów do 48. plebiscytu Złotej Wieży Trybunalskiej. Nagroda przyznawana przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego honoruje dorobek mieszkańca Piotrkowa.
Magdalena Markiewicz została tegoroczną laureatką Złotej Wieży Trybunalskiej. Wyróżnienie przyznawane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego już od czterdziestu siedmiu lat.