TERAZ24°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

O wieży trybunalskiej w Piotrkowie

K.Rudzki
Krzysztof Rudzki niedz., 3 grudnia 2023 06:14
Wieża trybunalska większości dzisiejszych mieszkańców Piotrkowa kojarzy się przede wszystkim z wyróżnieniem przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Tymczasem ta nazwa nie jest dziełem przypadku, a sama wieża przez setki lat górowała nad naszym miastem.
Zdjęcie
Autor: Rysunek wieży trybunalskiej w wykonaniu Tadeusza Korzona/ źródło: Dawny Piotrków

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

 Jak łatwo się zorientować wieża trybunalska była obiektem przylegającym do piotrkowskiego ratusza. Dziś nie ma wieży, nie ma także samego ratusza. Dzięki wybudowaniu w środku Rynku Trybunalskiego obrysów dawnych budowli, możemy jednak zobaczyć, gdzie ta wieża się znajdowała.

Warto sobie także uzmysłowić, że pełniła ona rolę więzienia.

Był to państwowy areszt znajdujący się przy siedzibie Trybunału Koronnego, który został stworzony konstytucją w czasie Sejmu Warszawskiego w 1611 roku. Wtedy postanowiono, że będzie budowana na wniosek szlachty sandomierskiej. Uznano wówczas, że potrzeba takiego miejsca w Piotrkowie - tłumaczy Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.

W XIX wieków, jeszcze przed zniszczeniem tej wieży, rysunki budowli sporządził polski historyk Tadeusz Korzon. Na tych grafikach widzimy, że ta wieża była dosyć wysoka. Ona sięgała co najmniej wysokości najwyższych dzisiaj kamienic. W momencie jej oddawania była jednak dominującym elementem w rynku.

Była wieża górna i wieża dolna. Ta wyższa część była lepszym więzieniem, m.in. ze względu na większą ilość powietrza. Warto jednak sobie uświadomić, że oni siedząc w tym miejscu, mieli bardzo blisko do mieszkańców. Ten problem tutaj nabrzmiewał. W literaturze końca XVIII wieku, czyli czasach kiedy w Polsce pojawili się reformatorzy, można znaleźć informacje, że to nie było zbyt dobre miejsce na ulokowanie takiej instytucji - dodaje Błażej Cecota.

Upadek państwa polskiego spowodował zaprzestanie prac nad reformą Trybunału Koronnego i przeznaczeniem wieży. Sam budynek ratusza przetrwał zaś do drugiej połowy XIX wieku.

reklama

Komentarze 14

~go?ć_piotrkowianka (gość)

07.12.2023 11:45

No a dlaczego ta historia zakończyła się w XIX wieku? Nie można było dociągnąć jej do końca? Pan Leszek Miler słusznie onegdaj powiedział, że chłopa się ocenia po tym nie jak zaczyna, ale jak kończy. No więc ten pan opowiadający o trybunalskiej wieży jeśli chce być dobrze zaopiniowany to powinien dokończyć tą opowieść do chwili zniknięcia tej wieży w rynku.


~Qw (gość)

05.12.2023 19:47

Ta wieża to z podatków rencisty


~cynik (gość)

04.12.2023 06:27

Tak ,tak przeszłość Piotrkowa wtedy jeszcze nie Trybunalskiego jest coraz bardziej znana. Pytanie. Kto zna przyszłość Piotrkowa już Trybunalskiego? Czyż to nie fascynujące. Bo np.: kiedy liczba mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego spadnie do pięćdziesięciu tysięcy? Czyż to nie jest....także "fascynujące".


~Ep (gość)

03.12.2023 22:11

W Piotrkowie i okolicy jest jeszcze dużo takich zapomnianych i ciekawych miejsc o których mało kto wie


~go?ć_gość (gość)

03.12.2023 19:23

Co dalej z betoniarnią na Wroniej?



reklama

Dla Ciebie

24°C

Pogoda

Kontakt

Radio