Chcecie poznać historię i tajemnice klasztoru OO. Bernardynów? Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na fascynujący spacer, który poprowadzi Pan Cezary Król.
Ruchoma szopka w Klasztorze oo. Bernardynów od ćwierćwiecza przyciąga mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rodzice specjalnie przyprowadzają swoje dzieci, aby te na własne oczy mogły zobaczyć kunszty ruchomej szopki z ruchomymi elementami. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25.12.2024), aby zobaczyć szopkę, trzeba było odstać w kolejce wiernych.
Co roku, o tej samej porze, czyli w połowie grudnia, emerytowani kolejarze, Mirosław Kurdasiński i Włodzimierz Popławski, wyciągają z pudeł zakurzone, maleńkie figurki. W ciągu kolejnych dwóch tygodni powstaje z nich wyjątkowa, ruchoma szopka, która od ćwierćwiecza cieszy mieszkańców Piotrkowa odwiedzających kościół oo. Bernardynów.
Figura św. Antoniego usytuowana przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrkowie Trybunalskim została we wtorek (20.08.2024) rano zdjęta z cokołu. Teraz rzeźbę czeka kompleksowa renowacja, która ma potrwać do końca roku. Przez najbliższe dwa tygodnie figurę będzie można podziwiać w kościelnej kruchcie przy ulicy Słowackiego 2.
W dniach 25-27 kwietnia, czyli od czwartku do soboty, ojcowie Bernardyni z klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają wszystkich na spotkania rekolekcyjne w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
W poniedziałek wieczorem w sali oratorium klasztoru zakonie oo. Bernardynów odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym TV Republika i Gazety Polskiej - Tomaszem Sakiewiczem. Wydarzenie wzbudziło kontrowersje i wywołało falę pytań, czy kościół jest miejscem na wydarzenia polityczne.
W klasztorze ojców Bernardynów w Piotrkowie można już oglądać bożonarodzeniową, ruchomą szopkę. Zbudowali ją piotrkowscy kolejarze – emeryci.
Czy to się komuś podoba czy nie, losy Polski są od wieków związane z narodem żydowskim. Podobnie jest w Piotrkowie, gdzie przez wieki społeczność żydowska stanowiła znaczący procent w ludności miasta. Dziś opowiemy o niezwykłej postaci, która łączy w sobie silną judaistyczną wiarę i miłość do swojej ojczyzny - do Polski.
Jest już wieloletnią tradycją, że w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia piotrkowscy kolejarze zabierają się do pracy przy tworzeniu interaktywnej szopki. Jak zawsze będzie ją można podziwiać w klasztorze oo. Bernardynów. Konstrukcja nabiera kształtów, a my odwiedziliśmy jej twórców, by dowiedzieć się m.in. kiedy szopka będzie gotowa.
Poczty sztandarowe kół łowieckich, myśliwi, koncert muzyki myśliwskiej i patriotycznej oraz medale i odznaczenia uświetniły uroczystą Mszę Hubertowską w kościele o.o. Bernardynów podsumowującą obchody jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.