Odnosząca sukcesy na scenach operowych całego świata, piotrkowianka Aleksandra Olczyk, znów wystąpiła w rodzinnym mieście. Wybitną sopranistkę można było usłyszeć w niedzielę (24.04) w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
W niedzielę 6 czerwca podczas dorocznego odpustu ku czci Matki Bożej Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki - ustanowił w kościele rektoralnym oo. Bernardynów Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
Jest ciężko – w ten sposób panującą obecnie sytuację w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym opisał pulmonolog dr Jacek Nasiłowski. "Mamy bardzo dużo chorych, w chwili obecnej jest ich około 270" – powiedział w rozmowie z PAP. "Jeden lekarz zajmuje się naraz 28 pacjentami" – zaznaczył.
Dni tygodnia można odliczać, co nikogo nie dziwi. Na przykład do wakacji, które kojarzą się ze zwiedzaniem. Ale dni tygodnia w przypadku województwa łódzkiego można też zwiedzać. To za sprawą nazewnictwa, które pozwala zaplanować wizytę w takich miejscowościach jak Piątek czy Sobota.
Stojące w różnych miejscach Piotrkowa pomniki będą tematem sobotniego spaceru organizowanego przez Centrum Informacji Turystycznej. Wiele z monumentów i rzeźb zmieniało się na przestrzeni lat, dlatego ich historię przypomni przewodnik Mirosław Ratajski, prezes PTTK w Piotrkowie.
Ojciec Gracjan Kubica, gwardian Klasztoru Ojców Bernardynów, zakończył swoją kadencję przełożonego i odchodzi z Piotrkowa. Decyzją swoich zwierzchników obejmie teraz funkcję ekonoma klasztoru w Leżajsku na Podkarpaciu.
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i zakazem gromadzenia się w kościołach więcej niż 5 osób piotrkowscy Bernardyni zapraszają do udziału w transmisjach nabożeństw w ramach obchodów Triduum Paschalnego na portalu Facebook.
13 czerwca to dzień świętego Antoniego z Padwy. W klasztorze ojców Bernardynów w Piotrkowie odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których księża udzielają dzieciom błogosławieństwa i święcą lilie. O godzinie 16.00 odprawiona zostanie msza z udziałem biskupa.
Pawie i alpaki to zwierzęta, które po raz pierwszy można zobaczyć w żywej szopce na dziedzińcu klasztoru ojców Bernardynów w Piotrkowie.
Piotrkowskie szopki znajdujące się w klasztorze ojców Bernardynów są już prawie gotowe na święta. Mieszkańcy po pasterce będą mogli podziwiać efekty prac zakonników, którzy jak co roku poprosili o pomoc kolejarzy. Do działań tradycyjnie włączyli się ich przedstawiciele - panowie Mirosław Kurdasiński i Włodzimierz Popławski.