Figura św. Antoniego usytuowana przy Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej przejdzie kompleksową renowację. Początkowo wartość inwestycji miała wynieść niespełna 300 tys. złotych. Po wstępnym rekonesansie wiadomo, że ta kwota wzrośnie. 1/3 kosztów ma pokryć dofinansowanie z programu „Łódzkie ratuje zabytki”, ale to może okazać się za mało.
Bernardyni znani byli w Piotrkowie jeszcze przed powstaniem klasztoru, bowiem przybywali nad Strawę z klasztoru w Warcie. Dopiero w 1624 roku zapadła decyzja o wybudowaniu siedziby w Piotrkowie, mieście ważnym z politycznego punktu widzenia. Ziemie pod klasztor wykupił główny fundator – Florian Starczewski. Rok później zgodę na osiedlenie się zakonników wydał arcybiskup gnieźnieński.
Już od przeszło 20 lat, przed świętami Bożego Narodzenia, piotrkowscy kolejarze pracują nad zaprojektowaniem i wybudowaniem ruchomej szopki, którą będzie można podziwiać w klasztorze ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Jak co roku, żłóbek i jego otoczenie premierowo będzie można zobaczyć po pasterce.
Odnosząca sukcesy na scenach operowych całego świata, piotrkowianka Aleksandra Olczyk, znów wystąpiła w rodzinnym mieście. Wybitną sopranistkę można było usłyszeć w niedzielę (24.04) w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
W niedzielę 6 czerwca podczas dorocznego odpustu ku czci Matki Bożej Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki - ustanowił w kościele rektoralnym oo. Bernardynów Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
Jest ciężko – w ten sposób panującą obecnie sytuację w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym opisał pulmonolog dr Jacek Nasiłowski. "Mamy bardzo dużo chorych, w chwili obecnej jest ich około 270" – powiedział w rozmowie z PAP. "Jeden lekarz zajmuje się naraz 28 pacjentami" – zaznaczył.
Dni tygodnia można odliczać, co nikogo nie dziwi. Na przykład do wakacji, które kojarzą się ze zwiedzaniem. Ale dni tygodnia w przypadku województwa łódzkiego można też zwiedzać. To za sprawą nazewnictwa, które pozwala zaplanować wizytę w takich miejscowościach jak Piątek czy Sobota.
Stojące w różnych miejscach Piotrkowa pomniki będą tematem sobotniego spaceru organizowanego przez Centrum Informacji Turystycznej. Wiele z monumentów i rzeźb zmieniało się na przestrzeni lat, dlatego ich historię przypomni przewodnik Mirosław Ratajski, prezes PTTK w Piotrkowie.
Ojciec Gracjan Kubica, gwardian Klasztoru Ojców Bernardynów, zakończył swoją kadencję przełożonego i odchodzi z Piotrkowa. Decyzją swoich zwierzchników obejmie teraz funkcję ekonoma klasztoru w Leżajsku na Podkarpaciu.
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i zakazem gromadzenia się w kościołach więcej niż 5 osób piotrkowscy Bernardyni zapraszają do udziału w transmisjach nabożeństw w ramach obchodów Triduum Paschalnego na portalu Facebook.