Artykuły do tagu: Nard

Triduum Maryjne odbędzie się w Piotrkowie
W dniach 25-27 kwietnia, czyli od czwartku do soboty, ojcowie Bernardyni z klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają wszystkich na spotkania rekolekcyjne w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
Spotkanie z Sakiewiczem u Bernardynów. Czy kościół to miejsce na politykę?
W poniedziałek wieczorem w sali oratorium klasztoru zakonie oo. Bernardynów odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym TV Republika i Gazety Polskiej - Tomaszem Sakiewiczem. Wydarzenie wzbudziło kontrowersje i wywołało falę pytań, czy kościół jest miejscem na wydarzenia polityczne.
Ruchoma szopka gotowa. Można ją podziwiać u Bernardynów
W klasztorze ojców Bernardynów w Piotrkowie można już oglądać bożonarodzeniową, ruchomą szopkę. Zbudowali ją piotrkowscy kolejarze – emeryci.
Powstaniec, polski patriota, lekarz i żydowski cadyk... O niezwykłej postaci w historii Piotrkowa
Czy to się komuś podoba czy nie, losy Polski są od wieków związane z narodem żydowskim. Podobnie jest w Piotrkowie, gdzie przez wieki społeczność żydowska stanowiła znaczący procent w ludności miasta. Dziś opowiemy o niezwykłej postaci, która łączy w sobie silną judaistyczną wiarę i miłość do swojej ojczyzny - do Polski.
Kolejarze już pracują. Efekty niedługo!
Jest już wieloletnią tradycją, że w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia piotrkowscy kolejarze zabierają się do pracy przy tworzeniu interaktywnej szopki. Jak zawsze będzie ją można podziwiać w klasztorze oo. Bernardynów. Konstrukcja nabiera kształtów, a my odwiedziliśmy jej twórców, by dowiedzieć się m.in. kiedy szopka będzie gotowa.
Msza Hubertowska u oo. Bernardynów
Poczty sztandarowe kół łowieckich, myśliwi, koncert muzyki myśliwskiej i patriotycznej oraz medale i odznaczenia uświetniły uroczystą Mszę Hubertowską w kościele o.o. Bernardynów podsumowującą obchody jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.
Czy uratują figurę św. Antoniego?
Figura św. Antoniego usytuowana przy Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej przejdzie kompleksową renowację. Początkowo wartość inwestycji miała wynieść niespełna 300 tys. złotych. Po wstępnym rekonesansie wiadomo, że ta kwota wzrośnie. 1/3 kosztów ma pokryć dofinansowanie z programu „Łódzkie ratuje zabytki”, ale to może okazać się za mało.
Odkrywamy znane i nieznane - Klasztor Bernardynów w Piotrkowie
Bernardyni znani byli w Piotrkowie jeszcze przed powstaniem klasztoru, bowiem przybywali nad Strawę z klasztoru w Warcie. Dopiero w 1624 roku zapadła decyzja o wybudowaniu siedziby w Piotrkowie, mieście ważnym z politycznego punktu widzenia. Ziemie pod klasztor wykupił główny fundator – Florian Starczewski. Rok później zgodę na osiedlenie się zakonników wydał arcybiskup gnieźnieński.
Szopka u Bernardynów nabiera kształtów
Już od przeszło 20 lat, przed świętami Bożego Narodzenia, piotrkowscy kolejarze pracują nad zaprojektowaniem i wybudowaniem ruchomej szopki, którą będzie można podziwiać w klasztorze ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Jak co roku, żłóbek i jego otoczenie premierowo będzie można zobaczyć po pasterce.
Aleksandra Olczyk zaśpiewała w Piotrkowie (ZDJĘCIA)
Odnosząca sukcesy na scenach operowych całego świata, piotrkowianka Aleksandra Olczyk, znów wystąpiła w rodzinnym mieście. Wybitną sopranistkę można było usłyszeć w niedzielę (24.04) w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat