Chcecie poznać historię i tajemnice klasztoru OO. Bernardynów? Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na fascynujący spacer, który poprowadzi Pan Cezary Król.
Ruchoma szopka w Klasztorze oo. Bernardynów od ćwierćwiecza przyciąga mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rodzice specjalnie przyprowadzają swoje dzieci, aby te na własne oczy mogły zobaczyć kunszty ruchomej szopki z ruchomymi elementami. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25.12.2024), aby zobaczyć szopkę, trzeba było odstać w kolejce wiernych.
Jest już wieloletnią tradycją, że w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia piotrkowscy kolejarze zabierają się do pracy przy tworzeniu interaktywnej szopki. Jak zawsze będzie ją można podziwiać w klasztorze oo. Bernardynów. Konstrukcja nabiera kształtów, a my odwiedziliśmy jej twórców, by dowiedzieć się m.in. kiedy szopka będzie gotowa.
W niedzielę 6 czerwca podczas dorocznego odpustu ku czci Matki Bożej Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki - ustanowił w kościele rektoralnym oo. Bernardynów Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.
Stojące w różnych miejscach Piotrkowa pomniki będą tematem sobotniego spaceru organizowanego przez Centrum Informacji Turystycznej. Wiele z monumentów i rzeźb zmieniało się na przestrzeni lat, dlatego ich historię przypomni przewodnik Mirosław Ratajski, prezes PTTK w Piotrkowie.
Ojciec Gracjan Kubica, gwardian Klasztoru Ojców Bernardynów, zakończył swoją kadencję przełożonego i odchodzi z Piotrkowa. Decyzją swoich zwierzchników obejmie teraz funkcję ekonoma klasztoru w Leżajsku na Podkarpaciu.
13 czerwca to dzień świętego Antoniego z Padwy. W klasztorze ojców Bernardynów w Piotrkowie odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których księża udzielają dzieciom błogosławieństwa i święcą lilie. O godzinie 16.00 odprawiona zostanie msza z udziałem biskupa.
Piotrkowskie szopki znajdujące się w klasztorze ojców Bernardynów są już prawie gotowe na święta. Mieszkańcy po pasterce będą mogli podziwiać efekty prac zakonników, którzy jak co roku poprosili o pomoc kolejarzy. Do działań tradycyjnie włączyli się ich przedstawiciele - panowie Mirosław Kurdasiński i Włodzimierz Popławski.
Rozpoczął się remont prezbiterium w kościele ojców Bernardynów w Piotrkowie. Nową jakość uzyskają: ołtarz główny, ściany i sklepienia. Prace mogą potrwać do Świąt Wielkanocnych w 2018 roku.
Kolejna msza trydencka odbędzie się w sobotę 21 stycznia w piotrkowskim kościele ojców Bernardynów. Coraz więcej osób modli się właśnie podczas takich mszy.