W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w uroczystościach patriotyczno – religijnych, które odbyły się przy łódzkiej archikatedrze, wzięli udział Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki i Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Aleja 3 Maja, wiodąca do Parku im. ks. J. Poniatowskiego to jedna z bardziej urokliwych piotrkowskich ulic. Została tak nazwana dla uczczenia 198. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. O jej dziejach od czasów, kiedy była główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta i nosiła nazwę Alei Aleksandryjskiej oraz piotrkowianach zaangażowanych w tworzenie pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, przeczytacie w książce Pawła Kendry "Znam takie miejsca… Gawędy o ulicach i placach Piotrkowa Trybunalskiego”.
Piotrkowski poseł PiS Grzegorz Lorek zaprosił kilka dni temu prezydenta Krzysztofa Chojniaka i starostę Piotra Wojtysiak do wspólnego uczczenia 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z panującą epidemią samorządowcy uznali, że świętowanie w szerokim gronie może stwarzać niepotrzebne zagrożenie i osobno złożyli wiązanki w imieniu mieszkańców miasta i powiatu. W związku z tym zamiast jednych wspólnych obchodów, odbyły się trzy skromne uroczystości.
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
W obliczu panującej pandemii, okolicznościowa naklejka z 1915 roku ma symbolicznie połączyć piotrkowian podczas tegorocznych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do udostępniania grafiki, będącej hołdem dla pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, zaprasza piotrkowski Urząd Miasta. Jej autorem jest piotrkowianin, który zmarł w wyniku szerzącej się wówczas epidemii.
Długi weekend majowy to dla Polaków czas odpoczynku od codziennych obowiązków. Wspólne grillowanie w gronie rodziny lub znajomych to od wielu lat ulubiony wybór wielu naszych rodaków na spędzenie majówki. Czy w czasie panującej pandemii możemy kontynuować tę tradycję? - Tak, ale pod pewnymi warunkami - odpowiada ekspert z kancelarii Twój Prawnik 24.
- Opady deszczy wystąpią zarówno w piątek, sobotę, jak i niedzielę, ale będą one niewielkie - mówi Zdzisław Cyganiak, znany obserwator przyrody, który jak w każdy piątek przedstawił na antenie Radia Strefa FM prognozę pogody dla naszego regionu. Sprawdźmy jakiej aury możemy się spodziewać w trakcie majowego długiego weekendu?
Przedstawiciele piotrkowskiej lewicy spotkali się, aby uczcić 1. maja, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy i wspólnie złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą upamiętniającą przedwojennego prezydenta Piotrkowa, Kazimierza Schmidta.
Jest weekend albo święto, a Ty masz gorączkę, duszności, kaszel lub inne objawy i obawiasz się, że zakaziłeś się koronawirusem? Nie musisz już czekać, aż Twoja przychodnia będzie otwarta. Skorzystaj z teleporady wideo lub telefonicznej i otrzymaj niezbędną pomoc medyczną.
Policjanci województwa łódzkiego będą czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców podczas zbliżającej się majówki, która – ze względu na stan epidemii – będzie szczególna. W tym roku funkcjonariusze sprawdzać będą również przestrzeganie ograniczeń związanych z zagrożeniem. - Pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust oraz zachowaniu odległości 2 metrów pomiędzy osobami – apelują policjanci.