Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. W Łódzkiem rekordzista wykupił w styczniu br. recepty na 36 różnych leków. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kampanię edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.
Sprzedaż leków w sklepach powinna być ograniczona. Tak uważa Naczelna Rada Aptekarska, która zaznacza, że leki powinny być sprzedawane przede wszystkim w aptekach.
Mówi się, że leczone przeziębienie trwa 7 dni, a nieleczone tydzień. Nie oznacza to jednak, że niestosowanie w jego trakcie leków nie ma sensu. Nawet jeśli nie skrócą znacząco czasu trwania choroby, pomogą złagodzić objawy, a niekiedy uchronią przed powikłaniami. Dowiedz się, ile trwa przeziębienie i jakie są skuteczne metody leczenia!
Detoks alkoholowy to sposób na natychmiastową regenerację oraz oczyszczenie organizmu ze szkodliwych dla niego substancji. Działa kojąco nie tylko na ciało człowieka, ale także wspiera mentalnie i umożliwia racjonalne myślenie. Dlaczego odtrucie alkoholowe jest tak skuteczne i jakie decyzje można podejmować po detoksykacji?
Zmieniły się zasady realizowania e-recept. Od soboty pacjenci będą mogli wykupić leki w ciągu 365 dni, a nie jak do tej pory - w ciągu 30 dni. Wydłużony czas na realizację nie dotyczy wszystkich leków. E-recepty na antybiotyki trzeba będzie zrealizować w ciągu 7 dni, a na leki psychotropowe w czasie 30 dni. Nowy system niepokoi farmaceutów.
Od 1 maja 2017 roku obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, na którym znalazły się m.in. kolejne leki na chorych na stwardnienie rozsiane czy niewydolność serca. Seniorzy po 75 roku życia bezpłatnie dostaną np. nowe leki stosowane w nadciśnieniu. Zmieniają się ponadto niektóre programu lekowe.
Ustawa gwarantująca bezpłatne leki dla seniorów obowiązuje od 1 września. Ale nie tak wyobrażali ją sobie seniorzy, już od momentu wejścia ustawy w życie zaczęły się kontrowersje. Osoby po 75. roku życia narzekają, że na liście leków są te, które i tak kosztowały mało, natomiast najdroższe i najbardziej seniorom potrzebne są płatne.
Pielęgniarka z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im Mikołaja Kopernika w Piotrkowie ukradła 16 ampułek z lekami, a konkretnie środkami odurzającymi. Wewnętrzna kontrola wykazała brak medykamentów, dlatego powiadomiono policję.
“W ostatnim czasie w kontaktach z mieszkańcami miasta spotkałem się z pytaniami i postulatami w sprawie utylizacji leków przeterminowanych i postępowania z lekami niewykorzystanymi. (...) Odpady medyczne powstające w gospodarstwach domowych, z powodu braku informacji, jak z nimi postępować, bądź pełnej świadomości, co do zagrożeń dla życia i zdrowia, wyrzucane są do śmieci...”
Pani Anna w domowej apteczce znalazła przeterminowane leki. Chciała być przykładnym obywatelem. Zaniosła środki farmaceutyczne do jednej z piotrkowskich aptek, by wrzucić je do specjalnego pojemnika.