Artykuły do tagu: leki

Z ziemi włoskiej do Polfy wyruszają nowoczesne linie produkcyjne leków
Pierwsza z dwóch linii do produkcji wysokospecjalistycznych leków, o łącznej mocy wytwórczej do nawet 6 milionów fiolek i ampułko-strzykawek rocznie, pomyślnie przeszła wszystkie odbiory techniczne i testy u włoskiego producenta — koncernu IMA. Teraz trafi ona do Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, będącego największą w historii inwestycją Polfy Tarchomin S.A.
Leki z osocza ratują życie. Co robić, aby ich nie brakowało?
Leki z osocza, będącego jednym ze składników krwi, to jedyna gwarancja nie tylko zdrowia, ale i życia dla setek tysięcy ludzi, a zapotrzebowanie na nie rośnie. W ostatnich latach byliśmy świadkami kryzysów z dostępem do tych terapii. Jedyny sposób na to, aby nie dochodziło do dramatu, jest zwiększenie dawstwa osocza oraz możliwości jego przetwarzania. To kierunek, w którym Polska chce zmierzać w najbliższych latach.
Katarzyna Bosacka sprawdza, co dzieje się w aptekach
W ostatnich dwóch latach znacznie zmieniła się rola i zakres odpowiedzialności farmaceutów. Katarzyna Bosacka - znana z drobiazgowej analizy etykiet i składów oraz propagowania zdrowego stylu życia - sprawdziła, czy i jak nowe uprawnienia farmaceutyczne realizowane są w rzeczywistości? Czy faktycznie w aptece można się dziś zaszczepić, poprosić o receptę i dokonać przeglądu posiadanych leków?
Probiotyki - co to jest? Co zawierają probiotyki?
Probiotyki to żywe drobnoustroje, które po pomagają odbudować zaburzony mikrobiom jelitowy i utrzymać równowagę bakteryjną w jelitach. Wpływają korzystnie na ogól mikroorganizmów jelitowych. Normalizują, stabilizują i chronią przed namnażaniem patologicznych drobnoustrojów. Wspomagają również rozwój nabłonka jelitowego, regulują gospodarkę mineralną i uczestniczą w syntezie witamin. Duży wybór probiotyków ma obecnie każda apteka internetowa.
Zbiórka leków, sprzętu i żywności dla Ukrainy
Jednostka Strzelecka „Strzelec” 1031 z Piotrkowa organizuje zbiórkę leków dla Ukrainy. Medykamenty będzie można dostarczać w sobotę na ul. Kleszcz (wylot na Sulejów)
Przeziębienie i grypa latem – jak zapobiegać?
Choć przeziębienie i grypa kojarzą się z okresem jesienno-zimowym, także latem mogą przytrafiać się nam infekcje wirusowe. W tym czasie jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur – czy to w związku z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i wychodzeniem na zewnątrz, gdzie panuje upał, czy też z dużymi różnicami temperatury między dniem a porankiem czy nocą. W dodatku niektóre letnie dni bywają chłodne i deszczowe. Wspomniane warunki zwiększają ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę. Jak zapobiegać letnim infekcjom?
Co jest przyczyną alergii na początku wiosny?
Choć wiosna to czas zielenienia się traw, pięknie kwitnących drzew i zdecydowanie cieplejszej pogody, niektóre osoby uskarżają się w tym czasie na szereg uciążliwych dolegliwości. Mowa o alergikach, doświadczających nieprzyjemnych objawów takich jak katar czy łzawienie oczu w kontakcie z określonymi substancjami. Co wywołuje wczesnowiosenne alergie i jak sobie z nimi radzić?
Leki przeciwwirusowe - jak działają? Kiedy po nie sięgnąć?
Tegoroczna dyskusja dotycząca chorób wirusowych zdominowana jest oczywiście przez koronawirusa. Nie można jednak zapominać, że Polacy cały czas chorują również na grypę, która może być nie mniej niebezpieczna od koronawirusa, szczególnie dla osób o obniżonej odporności albo borykających się z innymi chorobami. W walce z nią pomóc mogą jednak leki przeciwwirusowe.
Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie
Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. W Łódzkiem rekordzista wykupił w styczniu br. recepty na 36 różnych leków. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kampanię edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.
Leki kupimy tylko w aptece?
Sprzedaż leków w sklepach powinna być ograniczona. Tak uważa Naczelna Rada Aptekarska, która zaznacza, że leki powinny być sprzedawane przede wszystkim w aptekach.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat