Detoksykacja polekowa to proces usuwania toksyn z organizmu, które powstały w wyniku nadmiernego lub długotrwałego stosowania leków. Uzależnienie od leków, zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty, jest rosnącym problemem na całym świecie. Najczęściej spotykane uzależnienia dotyczą opioidów, benzodiazepin, leków nasennych, przeciwlękowych oraz środków przeciwbólowych. Proces detoksykacji ma na celu złagodzenie objawów odstawienia i przywrócenie równowagi w organizmie pacjenta – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o Szpital i Poradnie.
Moja żona kilka lat temu leczyła się na bezsenność. Lekarz przepisał jej leki, po których co prawda lepiej spała, ale mocno się od nich uzależniła, bierze coraz większe dawki, nie może ich sama odstawić, bo źle się czuje. Teraz lekarz zaleca jej detoks i terapię, ale żona bardzo się tego boi. Leki pomagają jej też na lęk i niepokój związany z kłopotami i stresem w pracy, więc obawia się funkcjonowania bez nich. Żona ma dopiero 50 lat i wiem, że potrzebuje pomocy. Czy ciężko wychodzi się z uzależnienia od leków? Na czym polega takie leczenie? - pyta Grzegorz
- Od jakiegoś czasu staram się przekonać mojego męża uzależnionego od alkoholu do rozpoczęcia leczenia. On jednak nie czuje się alkoholikiem i nie przyjmuje do wiadomości, że potrzebna mu pomoc. Widzi siebie jak osobę, która pije od czasu do czasu. A tak naprawdę pod wpływem alkoholu chodzi nawet do pracy. Ostatnio jego kolega został z niej wyrzucony za alkohol i mąż stwierdził, że jest gotowy, by pójść na detoks. Ale czy to wystarczy? Czy nie powinien także przejść terapii? - pyta Krystyna.
Alkoholicy często z całych sił starają się ukryć fakt swojego uzależnienia, przez co niezwykle ciężko jest im pomóc a wszelkie próby przymuszenia do podjęcia walki nierzadko kończą się jeszcze głębszym uzależnieniem lub zerwaniem więzi.
Mój mąż od lat jest uzależniony od alkoholu. Za sobą ma kilka „detoksów”, które na krótko pomagały mu przestać pić. Wreszcie dał się przekonać, że zaraz po odtruciu powinien wziąć udział w terapii stacjonarnej. Mamy jednak pandemię, ograniczenia w przyjęciach do szpitali, jest też ryzyko zakażenia. Chciałabym jednak wykorzystać fakt, że mąż wreszcie chce się leczyć. Czy teraz, w dobie epidemii koronawirusa, jest to bezpieczne? Czy może lepiej poprzestać na samym detoksie, a terapię przeprowadzić np. za pośrednictwem skype'a i nie ryzykować zakażeniem? - pyta Ewa.
Leczenie alkoholizmu odbywa się dziś często w komfortowych warunkach, które zapewniają odpowiednio przystosowane do tego typu terapii ośrodki nierzadko usytuowane w malowniczych miejscach, a przede wszystkim zatrudniające prawdziwych fachowców od terapii odwykowej.
Detoks alkoholowy to sposób na natychmiastową regenerację oraz oczyszczenie organizmu ze szkodliwych dla niego substancji. Działa kojąco nie tylko na ciało człowieka, ale także wspiera mentalnie i umożliwia racjonalne myślenie. Dlaczego odtrucie alkoholowe jest tak skuteczne i jakie decyzje można podejmować po detoksykacji?