To fragment interpelacji, jaka trafiła do Rady Miasta z rąk radnego Jana Dziemdziory. Okazuje się, że zauważył on problem wielu mieszkańców dotyczący postępowania z przeterminowanymi lub niewykorzystanymi lekami, których wyrzucanie na śmietnik szkodzi środowisku.
- Wszedłem dziś do jednej z aptek i zapytałem, co zrobić z przeterminowanymi lekami. Pani magister w aptece odpowiedziała mi, żebym te leki przyniósł. Ale to dopiero na wyraźne moje pytanie, a ja uważam, że wchodząc do apteki, powinienem być porażony informacją, co zrobić z niewykorzystanymi i przeterminowanymi lekarstwami – opowiada piotrkowski radny.
Problem dotyczy przede wszystkim ludzi starszych, którzy nie mają dostępu do Internetu i nie wiedzą, jak postępuje się w takich przypadkach.
Farmaceuci z piotrkowskich aptek widzą problem w “edukacji” mieszkańców.
- Oczywiście mamy takie pojemniki, ale większej informacji nie ma. Dlatego ludzie zaglądają i pytają, czy mogą zostawić leki po terminie ważności, czy po prostu niepotrzebne – wyjaśniają kierownicy sporej części piotrkowskich aptek.
Kierowniczka jednej z aptek przy Słowackiego wyjaśnia, że faktem niewiedzy wśród mieszkańców powinno zająć się miasto.
- To, aby ludzie wiedzieli, gdzie i do których aptek mogą zanosić leki przeterminowane, leżeć powinno przede wszystkim w gestii miasta. Ja sama zauważam, że starsi ludzie (ale nie tylko) gubią się i nie wiedzą, gdzie mają te leki zanosić, co z nimi robić. Moim zdaniem na przykład Piotrkowskie Informacje byłyby dobrym źródłem wiedzy na ten temat. Ale jak mówię - to wszystko leży w gestii miasta – wyjaśnia.
Pytamy zatem w Urzędzie Miasta, jak widzi problem. Zwłaszcza że w “Planie Gospodarki Odpadami dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego” czytamy, iż na “prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie zapobiegania powstawania odpadów oraz właściwego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów” miasto na okres pięciu lat (2010 - 2015) przeznaczyło 75 tys. zł.
- Gmina nie ma obowiązku prowadzenia edukacji ekologicznej w zakresie postępowania z odpadami. Wszystko, co robimy, dzieje się nie dlatego, że “tak nakazują przepisy”, ale dlatego, żeby chronić nasze wspólne środowisko naturalne oraz po to, by poprawić świadomość ekologiczną naszych mieszkańców. Gmina nie ponosi również odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami przeterminowanych leków, opakowań po lekach, termometrów rtęciowych. Obowiązek taki ciąży na wytwórcy odpadów, a po ich przekazaniu do firmy zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych – na tej firmie, czyli posiadaczu odpadów (art. 7 ust. 1 ustawy o odpadach) – wyjaśnia Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
Co zatem należy do obowiązku gminy w tym zakresie?
Elżbieta Jarszak podaje, że zgodnie z zapisem art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do zadań gminy należy określenie w regulaminie utrzymania czystości i porządku wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących między innymi prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych odpadów niebezpiecznych, odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i zużytych akumulatorów. - Piotrków Trybunalski, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w celu spełnienia wymogu art. 16 a ust. 1 i 2 ustawy o odpadach, rozszerzył katalog selektywnie zbieranych odpadów między innymi o przeterminowane leki, opakowania po lekach, termometry rtęciowe i od kilku lat prowadzi akcję zbiórki takich odpadów w aptekach. Akcja informacyjna prowadzona była bardzo szeroko w czasie wprowadzania tej zbiórki – mówi Elżbieta Jarszak.
Dodaje, że w ramach prowadzonej przez Urząd Miasta Piotrkowa selektywnej zbiórki odpadów na terenie naszego miasta wytypowano 11 aptek, w których ustawione są specjalistyczne pojemniki na tego typu odpady. Pojemniki są obsługiwane przez wyspecjalizowaną firmę wyłanianą corocznie przez Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa i posiadającą odpowiednie zezwolenia w tym zakresie.
Jeśli natomiast chodzi o działania informacyjno-edukacyjne w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz właściwego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów, to jak podaje Urząd Miasta, polegają one na: wydawaniu bezpłatnych informatorów ekologicznych skierowanych do mieszkańców miasta, organizowaniu konkursów o tematyce ekologicznej dla palcówek oświatowych (zbiórka zużytych baterii, akcja “Sprzątanie Świata” itp.), prowadzeniu bezpłatnego odbioru od mieszkańców miasta odpadów wielkogabarytowych i odpadów azbestowych oraz prowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów na terenach miejskich (papier, plastik, metale, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, przeterminowane leki, opakowania po lekach i termometry rtęciowe). - Są na te odpady specjalne pojemniki, domki ekologiczne itp. - podsumowuje Elżbieta Jarszak.
- W wielu miastach Polski akcje zbierania przeterminowanych leków pokazały, że wśród mieszkańców jest coraz większe zainteresowanie tym problemem – mówi Jan Dziemdziora. Owszem, w Piotrkowie większość młodych ludzi wie, jak postępować z niezużytymi lekami. Elżbieta Jarszak podaje, że lista aptek, w których znajdują się pojemniki na przeterminowane leki, znajduje się stronie internetowej Urzędu Miasta. Jednak, czy jest to pomocne dla ludzi starszych, którzy z Internetu raczej nie korzystają?
Magdalena Waga
W tych aptekach można oddać przeterminowane leki:
Apteka, ul. Łódzka 21
Apteka Panaceum, ul. Słowackiego 98/2
Apteka Farma, ul. Leonarda 13/17
Apteka Salus, ul. Słowackiego 1
Apteka Vita, ul. Wojska Polskiego 58
Apteka Zdrowie, ul. Łódzka 60
Apteka “Przy Kwadracie”, ul. Belzacka 69
Apteka “Przy Ryneczku”, ul. Wojska Polskiego 97
Apteka Diafarm, ul. Dmowskiego 47
Apteka, ul. Kościelna 2
Apteka Diafarm, ul. Wyspiańskiego 14
(źródło – strona internetowa UM)
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP
- Wypadek na A1. Duże utrudnienia w kierunku Katowic
- Pożar budki z kebabem w Wolborzu. W środku były butle z gazem
- Pięć czołgów zatrzymanych pod Wolborzem przez ITD
- Czołowe zderzenie na wiadukcie w Rakowie
- Wypadek na Rakowskiej. Droga jest całkowicie zablokowana
- Piotrkowscy strażacy chcą podwyżek
- Remont ul. Wolborskiej, pierwszy odcinek prawie gotowy
- Nieodpowiedzialni rodzice trafili do policyjnej celi