Od piątku działalność - w reżimie sanitarnym - mogą wznowić kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe; domy i ośrodki kultury - w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych. Konieczne jest zachowanie m.in. 50 proc. miejsc wolnych, dystans 1,5 m między odbiorcami, zakrywanie ust i nosa.
Rząd stworzył mechanizmy służące wsparciu małych miast i lokalnych społeczności - mówił w środę w Hrubieszowie (Lubelskie) wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Miasto to otrzymało 7,5 mln zł dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest co roku pod koniec kwietnia z inicjatywy Europejskiego Regionalnego Biura WHO. W tym roku obchody przypadają od 26 kwietnia do 2 maja pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep”, które ma promować w społeczeństwach – wśród rodziców i opiekunów dzieci, pracowników opieki medycznej, polityków i w mediach – wiedzę o tym, że szczepienia zapobiegają chorobom i chronią życie. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wyszczepialności dzieci, młodzieży i dorosłych. Partnerami kampanii są m.in. UNICEF oraz Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
Na kolejny weekend proponujemy do lektury kolejną część przygód serialowej Joanny Chyłki, która tym razem dostaje ciężkie zadanie. Czy uda jej się sprostać takiemu wyzwaniu, jak obrona pedofila? W propozycjach mamy też dwie książki związanych z Bełchatowem autorów, którzy w swoich książkach stawiają na emocje. Mamy też dodatkową propozycję.
Sprzyjająca aura, zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu z nas decyduje się na spacer, np. po lesie. Należy jednak pamiętać by po powrocie do domu, dokładnie sprawdzić swoje ubrania i ciało, by upewnić się, że nie przynieśliśmy ze sobą niechcianego gościa. Atak kleszczy już trwa, a ich ukąszenie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.
Zachwycamy się świetnie dopracowanymi fabułami zagranicznych autorów, jak Steven King, Harlan Coben czy Jo Nesbo, a tymczasem mamy wśród rodzimych autorów równie mistrzowskich powieściopisarzy. „Amok” zaskakuje jeszcze bardziej niż dwie poprzednie książki w trylogii Izabeli Janiszewskiej, a finałowy tom przedstawiający losy uczniów L.O. im. Freuda wywołuje ciarki podczas czytania. W obu przypadkach aż szkoda, że to już koniec, bo czytelnik pozostaje z niedosytem. Dlatego trzecia propozycja to „coś lekkiego”, nie tylko dla młodzieży.
Sąd Rejonowy w Gostyninie skazał Mariusza T. na 6 lat pozbawienia wolności za posiadanie dziecięcej pornografii. Przestępstwo to popełnił podczas pobytu w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniem Dyssocjalnym w Gostyninie.
Piotrkowska filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach od lat przyciąga nie tylko studentów z naszego regionu, ale też okolicznych województw. Uczelnia ciągle się rozwija, a jej władze podkreślają, że najważniejszym aspektem jest jakość kształcenia, która przekłada się przede wszystkim na rozwój kariery zawodowej studentów.
„Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach” to film przygotowany przez łódzki oddział IPN. Przedstawia historię niemieckiego obozu dla Polskich dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W tym roku mija 78 lat od powstania tego miejsca, do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci! O filmie zrobiło się głośno w całym kraju po tym jak Facebook go zablokował, uznając jego treść za polityczną.