Epidemia koronawirusa odbija się na małych i średnich firmach. Samorządy chcą pomóc przetrwać przedsiębiorcom ten niezwykle trudny dla nich moment.
Apel do prezydenta Piotrkowa wystosowała radna Marlena Wężyk-Głowacka podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta (18.03). Zwróciła uwagę, że w związku z epidemią, na problemy ekonomiczne szczególnie narażony jest mały i średni biznes, a od tego zależy los pracowników. Radna złożyła kilka propozycji, które jej zdaniem powinny zostać zrealizowane.
Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce epidemii koronawirusa.
W sierpniu 2020 roku powinny ruszyć prace związane z pogłębianiem rzeki Pilicy przy jej wlocie do Zalewu Sulejowskiego. Taką informację przekazano podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera, wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorza Witkowskiego i prezesa spółki Wody Polskie Przemysława Dacy. Pogłębienie Pilicy to jednak tylko jeden z elementów tzw. nawadniania Łódzkiego. Pozostałe to budowa sześciu zbiorników retencyjnych na terenie województwa, a także modernizacja zapory i jazu na Jeziorsku. – Żeby zmienić złą sytuację województwa łódzkiego zaopatrzenia w wodę, konieczne są działania – mówił w czwartek 5 marca marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Życie powinno być łagodnym przechodzeniem od jednego punktu do drugiego, przypominającym spacer doliną w słoneczny dzień. Ale czy tak jest? Żyjemy w ciągłym biegu, w głowie natłok myśli: muszę to, muszę tamto, muszę być najlepsza, najmądrzejsza, najpiękniejsza i do tego zawsze uśmiechnięta.
Od 1 lutego zmieniły się przepisy dotyczące „małego ZUS”. Podwyższony został roczny limit przychodów, od którego uzależniona jest możliwość skorzystania z ulgi. Dzięki zmianie w przepisach, z opłaty składek w niższej wysokości, będzie mogło skorzystać więcej osób. Szacuje się, że w całym kraju, może to być nawet 320 tys. przedsiębiorców.
Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim nie mają wątpliwości, że kwestią czasu jest wyznaczenie w powiecie piotrkowskim ochronnej (żółtej) strefy zagrożenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. To między innymi w związku ze znalezieniem na granicy powiatów przysuskiego (południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego) i opoczyńskiego padłego dzika chorego na ASF.
Wójt gminy Wola Krzysztoporska zamierza stawiać taki warunek każdemu rolnikowi, który będzie chciał wybudować nową, dużą chlewnię lub rozbudować już istniejącą, znajdującą się na terenie gminy. Ma to zapobiec największej uciążliwości, związanej z takimi inwestycjami, czyli wszechobecnemu odorowi, który jest odczuwalny po wylaniu gnojowicy.
Mieszkańców gminy, samorządowcy i pracownicy Urzędu Gminy Grabica wybrali się do Zalesia w powiecie namysłowskim, by sprawdzić, jak funkcjonuje tamtejsza biogazownia rolnicza.
Podniesienie stawek podatku od nieruchomości w mieście wywołało burzę na sesji Rady Miasta. Cześć radnych stwierdziła, że w ten sposób zniechęcamy potencjalnych przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Piotrkowie. Władze miasta twierdzą z kolei, że wysokość podatku od nieruchomości to dla inwestorów kwestia marginalna. Jak jest w rzeczywistości? O tym, jak w Piotrkowie „dopieszcza się” przedsiębiorców i jaka jest kondycja lokalnego biznesu rozmawiamy z Katarzyną Szokalską, kierownik Biura Planowania Rozwoju Miasta w piotrkowskim magistracie.