Na ten weekend polecamy coś z nowości, bo pachnącą jeszcze drukarnią książkę Remigiusza Mroza „Ekstremista”, a do tego poradnik dla dbających o swoje zdrowie i obyczajową powieść osadzoną przeszło wiek temu. Ale po kolei...
Przez cały czas trwania pandemii Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił wsparcia polskim przedsiębiorcom 100 tysięcy razy, a skala tej pomocy to ponad 72 mld zł finansowania wygenerowanego dla gospodarki. To dowód na elastyczność w spełnianiu oczekiwań i szybkość oraz sprawność działania polskiego banku rozwoju.
Piotrkowski Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika wzbogacił o dodatkowy zbiornik na ciekły tlen. Decyzja o instalacji zapadła w związku z pandemią koronawirusa i koniecznością poddawania tlenoterapii większej liczby pacjentów placówki – szczególnie tych chorych na Covid-19. - Obecnie nie stwierdzamy żadnych problemów z dostępnością, kwestiami logistycznymi ani zamawianiem tego życiodajnego leku- podkreślają przedstawiciele szpitala.
„Od okresu pandemii obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania naszymi działaniami. A my przydzielamy dotacje, do których każdy przedsiębiorca musi wnieść wkład własny. Oznacza to, że przedsiębiorcy są w na tyle dobrej sytuacji, że myślą nie tylko o przetrwaniu, ale też o rozwoju oraz nowych inwestycjach i innowacjach” – powiedziała Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP w rozmowie z Wojciechem Surmaczem, prezesem PAP.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, których jest już ponad 2 miliony, to główna siła napędowa polskiej gospodarki – jak wynika z danych GUS, generują już niemal połowę polskiego PKB. Jednak czy Polska to dobre miejsce do prowadzenia własnego biznesu? Mimo, że niemal 60% badanych uważa, że Polacy posiadają predyspozycje i cechy, którymi powinien charakteryzować się dobry przedsiębiorca, to jednocześnie warunki do prowadzenia i rozwijania biznesu w Polsce aż 40% z nas ocenia jako niekorzystne. W odpowiedzi na współczesne wyzwania właścicieli firm, rusza inicjatywa „Urodzeni Przedsiębiorcy”, której misją jest docenienie, wzajemne wsparcie, wymiana doświadczeń oraz edukacja na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
W poniedziałek weszły w życie przepisy, które pozwalają na nowe formy wsparcia dla firm poszkodowanych przez pandemię. Chodzi o m.in. do 5 tys. zł dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne.
Zarządzanie małym czy też dużym przedsiębiorstwem w XXI wieku jest zadaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania na wielu szczeblach. Coraz rzadziej można polegać na tym, że sprawy jakoś się ułożą oraz że coś się załatwi na ostatnią chwilę. Obecnie do zarządzania przedsiębiorstwami różnego typu wykorzystuje się zróżnicowane programy komputerowe, dzięki którym cały proces przebiega o wiele sprawniej. Dobrze dobrany program jest w stanie ogarnąć nam całość firmy, a optymalne wykorzystanie zasobów, wiedzy, czy także przewidywanie nadchodzących potrzeb, pozwoli nam na bardziej logiczne wykorzystanie naszego potencjału. Będzie to miało niewątpliwie przełożenie na pozycję naszego przedsięwzięcia na rynku, potencjalne zyski, a także wygeneruje oszczędności, których nigdy za wiele. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości lepiej przewidywać to, co powinniśmy zrobić, a zaoszczędzone środki będzie można wykorzystać, np. na inwestycje. Zakup odpowiedniego programu do zarządzania przedsiębiorstwem na pewno nam w tym pomoże. Warto się nad tym zastanowić.
Mikroflora jelit odpowiada za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Naukowcy od dawna badają jej wpływ na nasze samopoczucie, odkrywają coraz to nowe, zdumiewające fakty. Okazuje się bowiem, że za nasze samopoczucie nie odpowiada wcale nasza głowa! Samopoczucie każdego z nas powstaje gdzieś pomiędzy wysyłaniem sygnałów pomiędzy mózgiem a jelitami. Na osi mózgowo-jelitowej 90% informacji wysyłanych do mózgu pochodzi właśnie z naszych jelit. Dlatego bardzo ważne jest, aby szczególnie zimą zadbać o mikroflorę jelitową.
Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zyskają dodatkową ochronę prawną. Na cały sektor finansowy, w tym na firmy leasingowe, nałożony został obowiązek zadbania o jeszcze większą przejrzystość umów oraz zrównania części praw mikroprzedsiębiorców z prawami konsumentów.
W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika uruchomiono nowy zbiornik na ciekły tlen. Decyzję o sprowadzeniu i zamontowaniu drugiej takiej instalacji podjęto w związku z dużą ilością pacjentów na oddziale covidowym i trzykrotnym wzrostem zapotrzebowania na tlen.