Na mocy Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2022/2067 z dnia 25 października 2022 r. nastąpiła zmiana obowiązywania stref zagrożenia ASF. To oznacza, że powiat piotrkowski, który znajdował się w strefie niebieskiej, od minionego piątku jest w strefie białej, czyli bez żadnych ograniczeń.
Trwają prace związane z odtworzeniem nawierzchni na ulicy Glinianej w Piotrkowie, a dokładniej - na odcinku od budynku WORD do ulicy Browarnej. Roboty prowadzone są pod ruchem. Drogowcy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac.
Zgodnie z zapowiedziami w piątek (22.04) w godzinach popołudniowych otwarto ul. Wierzejską w Piotrkowie. Droga była nieprzejezdna od czwartku. Wyłączenie ruchu było konieczne ze względu na zakres prac, jakie ekipy musiały wykonać w związku z budową ronda i drogi dojazdowej na "Słoneczko".
Więcej miejsc parkingowych, przebudowany chodnik oraz nowa nawierzchnia jezdni - to efekty miejskiej inwestycji na osiedlu Dmowskiego. Remont przeszła droga wewnętrzna na odcinku od Przedszkola Samorządowego nr 7 do Powiatowego Urzędu Pracy.
Jest bardzo duża szansa, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomione w Piotrkowie laboratorium do badań w kierunku ASF. Informację tę potwierdził na antenie Strefy FM Włodzimierz Skorupski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
W związku ze stwierdzonymi ogniskami Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie świętokrzyskim, w obszarze objętym ograniczeniami znalazła się gmina Ręczno w powiecie piotrkowskim.
Forum Rolników Ziemi Piotrkowskiej zostało zorganizowane w piątkowe popołudnie w Centrum Szkół Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rządu, inspekcji weterynaryjnej, samorządowcy oraz rolnicy z regionu piotrkowskiego.
Rolnicy i hodowcy z gmin Grabica, Moszczenica i Czarnocin mają powody do zadowolenia. Potwierdziły się nasze informacje dotyczące zniesienia części restrykcji
na tych terenach. Teraz obrót trzodą chlewną będzie łatwiejszy.
Powiat piotrkowski nie będzie już w czerwonej strefie ASF? Jest na to duża szansa, a decyzję w tej sprawie podejmą kraje członkowskie UE. Jeśli będzie ona korzystna, to kolor strefy zmieni się na niebieski, a to dobra wiadomość dla rolników i hodowców.
Piotrków Trybunalski oraz większość gmin powiatu piotrkowskiego znajduje się aktualnie w tzw. niebieskiej strefie ASF. Są też terytoria objęte strefą czerwoną. To obszary, na które nałożone są pewne ograniczenia, ale w których obrót trzodą chlewną jest możliwy. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. To duży problem, bo przetwórcy z premedytacją starają się zaniżyć ceny skupu.