Powiat piotrkowski może znaleźć się w niebieskiej strefie ASF

ePiotrkowRegion Czwartek, 21 października 2021358914
Powiat piotrkowski nie będzie już w czerwonej strefie ASF? Jest na to duża szansa, a decyzję w tej sprawie podejmą kraje członkowskie UE. Jeśli będzie ona korzystna, to kolor strefy zmieni się na niebieski, a to dobra wiadomość dla rolników i hodowców.
fot.: freepik.com

O sprawie poinformował nas Grzegorz Lorek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który zdradził, że decyzje mają zapaść w najbliższych dniach. 

Jestem optymistą w tej sprawie. Pozostali członkowie Unii Europejskiej mają świadomość tego, że same mogą się znaleźć w podobnej sytuacji lub już ją przerabiały. W związku z tym raczej nie robią problemów przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji. Szanse, że któryś z krajów sprzeciwi się zmianom, są niewielkie. Poza tym zmiana strefy z czerwonej na niebieską ma dotyczyć jedynie części trzech powiatów, a nie całej Polski. Na naszym terenie mieliśmy tylko jedno ognisko wirusa, a specjaliści sprawnie sobie z nim poradzili. To też działa na naszą korzyść.

 

Gdy decyzja zapadnie, krajowy lekarz weterynarii, oficjalnie poinformuje o tym lekarzy powiatowych, a ci hodowców i rolników. Powinno się to stać w ciągu najbliższych dni.

 

Powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim Konrad Dereń przyznaje, że na tę chwilę nie ma oficjalnej informacji o przejściu ze strefy czerwonej na niebieską. Wyjaśnił nam jednak, co oznaczałoby to w praktyce.

Byłaby to doskonała wiadomość. Świnie ze strefy czerwonej w tej chwili są na rynku traktowane jako gorsze, co nie jest prawdą. Mimo to te zwierzęta są tańsze, a straty producentów znaczne. Znalezienie się w strefie niebieskiej pociągnie za sobą pozytywne skutki ekonomiczne. Mówiąc wprost, rolnicy otrzymają za świnie więcej pieniędzy.

 

Specjaliści przypominają jednak, że kontrole gospodarstw w strefie niebieskiej są również prowadzone. Ich częstotliwość jest nieco mniejsza, ale nie oznacza to, że wirus Afrykańskiego Pomoru Świń nam nie zagraża. Ważna jest bioasekuracja oraz dbanie o to, by zwierzęta były w gospodarstwach odpowiednio zabezpieczone.

 

W czerwonej strefie ASF znajduje się obecnie części gmin Grabica, Moszczenica oraz Czarnocin. Oprócz nich szansę na jej opuszczenie będą miały również miejscowości z powiatów łódzkiego wschodniego i pabianickiego.

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mieszczuch ~Mieszczuch (Gość)22.10.2021 10:29

W końcu rolnicy odetchną.mam rodzinę na wsi i widzę jakie straty ponoszą od początku covida

02


go?ć_anita ~go?ć_anita (Gość)21.10.2021 21:33

Przecież mięsa z waszych świń nie da się zjeść!! Masakra.

32


Elka ~Elka (Gość)21.10.2021 21:11

Powinni skasować te świnie. Nie byłoby smrodu

26


Baska ~Baska (Gość)21.10.2021 13:27

Jestem vegankom a itak mam nadwagę co robić?

25


Dzidzio ~Dzidzio (Gość)21.10.2021 22:19

Zabito już piotrkowską hodowlę

13


antysy. ~antysy. (Gość)21.10.2021 22:45

Specjaliści z pisu bardzo sprawnie poradzili sobie z doprowadzeniem narodu na skraj dziadostwa, oczywiście poza posłami , senatorami i wieloma innymi pisowcami w spółkach, których dochody znacznie wzrosły.

31


go?ć_zocha ~go?ć_zocha (Gość)21.10.2021 13:16

Taką świnie jem z mężem w tydzień

23


Schab ~Schab (Gość)21.10.2021 19:04

Napewno będzie bo to Zagłębie kaulboyow

00


Ep ~Ep (Gość)21.10.2021 18:31

W Piotrkowie dzisiaj od rana śmierdzi

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat