TERAZ 9°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama SAN - Rekrutacja

Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan: kolej, transformacja energetyczna i przyszłość kopalni

Redakcja ePiotrkow.pl
Redakcja ePiotrkow.pl wt., 12 maja 2026 09:21

Bełchatów nadal pozostaje jednym z największych miast w Polsce bez połączenia kolejowego, a mieszkańcy coraz częściej zastanawiają się nad przyszłością regionu w obliczu transformacji energetycznej. O inwestycjach, polityce, sytuacji kopalni i planowanym spotkaniu ze Sławomirem Mentzenem mówił na antenie radia Strefa FM w programie „O tym się mówi” prezydent Bełchatowa Patryk Marjan.

Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan kolej transformacja energetyczna i przyszłość kopalni

Kolej do Bełchatowa. „Miejmy nadzieję, że w 2029 roku się to zmieni”

Podczas rozmowy Patryk Marjan odniósł się do problemu komunikacyjnego Bełchatowa. Jak podkreślił, miasto nadal nie posiada połączenia kolejowego.

- Miasto Bełchatów jest jednym z trzech największych miast w Polsce bez połączenia kolejowego, ale miejmy nadzieję, że w roku 2029 się to zmieni. Będzie połączenie kolejowe Bełchatów–Piotrków, przez co nasze miasta będą miały lepszy rodzaj komunikacji – mówił prezydent.

Dodał jednocześnie, że funkcjonuje już nowy dworzec autobusowy PKS.

„Zostałem zatrudniony do roboty”

Prezydent Bełchatowa był pytany również o swoją działalność polityczną i związki z Konfederacją.

– Jestem przedstawicielem środowiska Konfederacji od 2019 roku (...). Jestem oficjalnym członkiem Konfederacji i Nowej Nadziei – przyznał.

Jednocześnie zaznaczył, że polityka centralna nie wpływa na jego działalność samorządową.

– Zostałem zatrudniony do roboty, więc zajmuję się po prostu robotą (...). Jestem oceniany z perspektywy mieszkańców miasta Bełchatowa, z perspektywy zaangażowania, realizacji inwestycji i „dowożenia tematów” – podkreślał.

Patryk Marjan odniósł się także do kwestii pozyskiwania dofinansowań przez samorządy.

Mam nadzieję, że dofinansowania nie mają legitymacji partyjnej – mówił.

„Dotknąć duszy miasta”

Podsumowując dwa lata swojej kadencji, prezydent mówił przede wszystkim o doświadczeniach związanych z poznawaniem mieszkańców i lokalnych środowisk.

– Na funkcji prezydenta miasta Bełchatowa można dotknąć czegoś takiego, co nazywam duszą miasta. (...) Poznałem różnych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, którzy naprawdę kochają to miasto i starają się je rozwijać pod kątem kulturalnym, sportowym czy społecznym – zaznaczył.

Jak dodał, stara się uczestniczyć także w mniejszych wydarzeniach organizowanych przez mieszkańców.

Bez „tsunami kadrowego” w magistracie

Patryk Marjan zapewnił, że po objęciu stanowiska nie doszło do dużych zmian personalnych w urzędzie miasta.

– Urzędnicy powinni koncentrować się przede wszystkim na pracy, a nie na polityce (...). Każdy dostał ode mnie szansę. Jedni ją wykorzystali, drudzy nie – mówił.

Podkreślił również, że korzysta z doświadczenia wieloletnich pracowników magistratu.

– Dużo wysłuchałem różnych koncepcji doświadczonych pracowników i część tych rozwiązań wdrażamy w mieście – dodał.

Spotkanie ze Sławomirem Mentzenem w Piotrkowie

W rozmowie pojawił się również temat otwartego spotkania ze Sławomirem Mentzenem, które odbędzie się na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie.

Będziemy odpowiadać na wszystkie pytania, które zadadzą nam Piotrkowianie i mieszkańcy regionu piotrkowskiego. Formuła jest absolutnie otwarta – zapowiedział Patryk Marjan.

Prezydent Bełchatowa podkreślił, że będzie to jego pierwsze tego typu spotkanie wspólnie ze Sławomirem Mentzenem.

Transformacja energetyczna i przyszłość Bełchatowa

Znaczną część rozmowy poświęcono sytuacji związanej z transformacją energetyczną i przyszłością kopalni oraz elektrowni Bełchatów.

Z roku na rok wydobycie węgla brunatnego w wyniku polityki klimatycznej Unii Europejskiej spada – mówił Marjan.

Prezydent ocenił, że mieszkańcy regionu mają powody do niepokoju.

– Jeżeli rząd deklaruje, że będzie likwidował całą gałąź przemysłu górniczo-energetycznego, to pracownicy naturalnie mają powody do obaw, ponieważ chcą mieć pracę i za co wyżywić rodzinę – podkreślał.

Jednocześnie zaznaczył, że Bełchatów powinien pozostać ważnym punktem na energetycznej mapie kraju.

– Walczymy o projekt jądrowy, ponieważ uważamy, że region bełchatowski jest najlepszym miejscem do tego, żeby powstał wielkoskalowy projekt jądrowy – powiedział.

Projekt ustawy o funduszu transformacji

Patryk Marjan poinformował również o przygotowaniu projektu ustawy dotyczącej wsparcia regionu w procesie transformacji.

– Przygotowałem projekt ustawy o funduszu transformacji regionu bełchatowskiego. W Niemczech na transformację przekazano ponad 40 miliardów euro (...). U nas w Polsce przekazano o 160 miliardów złotych mniej – mówił.

Jak zaznaczył, projekt ma trafić pod obrady parlamentu jeszcze przed wakacjami lub w okresie wakacyjnym.

Posłuchaj całej rozmowy z Patrykiem Marjanem

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 6

    reklama

    Dla Ciebie

    9°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio