W tym tygodniu proponujemy zbiór ciekawostek ze świata medycyny. To książka pokazująca historię wielu odkryć medycznych. Zestaw uzupełnia nowy kryminał Izabeli Janiszewskiej, który kilka dni temu miał swoją premierę. A do tego dorzucamy jeszcze powieść z gatunku „lekkich, łatwych i przyjemnych” – nie tylko dla pań.
Prawosławni mieszkańcy Piotrkowa modlili się w niedzielę (27.02) o zachowanie pokoju na Ukrainie i na całym świecie. W liturgii w piotrkowskiej cerkwi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
7 stycznia Boże Narodzenie obchodzone jest w kościele prawosławnym. Przyjście Chrystusa na świat wierni tego kościoła świętują także w Piotrkowie.
Praktycznie całą swoją wiedzę na temat przyjścia Jezusa Chrystusa na świat czerpiemy z kart Pisma Świętego. Na jego podstawie nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, kiedy Boże Narodzenie rzeczywiście się dokonało. Z kart ewangelii nie wyciągniemy ani dnia, ani miesiąca, ani nawet roku urodzenia Chrystusa. Dlaczego więc to niezwykle ważne dla chrześcijan święto obchodzimy 25 grudnia?
Jako, że nadal najpopularniejszym gatunkiem współczesnej literatury jest kryminał, to i tym razem wśród propozycji książkowych znalazła się pozycja z tego gatunku. Jednak coś dla siebie znajdą także amatorzy mocnych wrażeń podszytych adrenaliną. To za sprawą powieści opisującej dramat wyprawy na K2. Całość uzupełnia książka zawierająca mnóstwo ciekawostek i odpowiedzi na wiele ciekawych pytań.
W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.
Cerkiew prawosławna pw. Wszystkich Świętych powstała w latach 1844-1848, a na rok 1867 datowana jest jej rozbudowa. Do jej powstania przysłużyli się Grecy - wyznawcy prawosławia i jednocześnie uciekinierzy z Macedonii i północnej Grecji, którzy przybyli do Piotrkowa w połowie XVIII wieku. Swoją pierwszą parafię założyli tu w 1788 roku, na mocy królewskiego przywileju z roku 1764. Po ukazie cara Mikołaja zostali zmuszeni do podporządkowania się cerkwi rosyjskiej.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ma być wyrazem hołdu dla różnie ocenianych dziś żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy swą postawą dali świadectwo męstwa i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
Luty to najkrótszy miesiąc w roku. Dodatkowo jest oryginalny także z tego powodu, że raz na cztery lata liczy sobie nie 28, a 29 dni. Sprawdziliśmy dlaczego tak się dzieje i jaka jest historia lutego w kalendarzu. Bo jeszcze w 700 roku przed naszą erą w kalendarzach lutego nie było. Ale po kolei...
W środę przypada wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.