Pierwsza propozycja to książka Marioli Kłodawskiej "Wokół zbrodni". Pozycja ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Filia w serii "Na faktach". A to dlatego, że autorka opisuje prawdziwe zbrodnie, jak choćby historię niejakiej Esti, czyli Estibaliz Cerranza, która po zamordowaniu i rozczłonkowaniu ciał swoich partnerów trzymała ich szczątki w piwnicy pod swoją lodziarnią. Opisana jest też historia Janelle Potter, która nakłoniła najbliższych do zabicia młodych rodziców, tworząc fikcyjną postać Chrisa – agenta CIA.
Mariola Kłodawska jest nie tylko autorką polecanej dziś książki zatytułowanej "Wokół zbrodni", ale jest też autorką kanału Kartoteka na YouTubie. Ze sporą przenikliwością analizuje na nim przerażające sprawy kryminalne. Zarówno te rozwiązane, jak i te pozostające zagadką i czekają na odkrycie prawdy. Książkę oczywiście znajdziecie już w księgarniach.
O tej książce można też posłuchać:
Dla zwolenników mocnych wrażeń i „gęsiej skórki” podczas czytania proponujemy w tym tygodniu "Biały pył. Piekło na K2", czyli książkę autorstwa Krzysztofa Koziołka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Agora. Jak powiedział o niej nasz najsłynniejszy himalaista, Leszek Cichy - jest to powieść, która sprawi, że znajdziecie się w samym środku górskiej akcji - zimą na K2. A na kartach książki poczytamy o największej seryjnej morderczyni. Nazywa się właśnie K2. Pochłania śmiałków, którzy chcą wdrapać się na szczyt.
Krzysztof Koziołek ma już w swoim pisarskim dorobku 20 wydanych powieści i 500 spotkań autorskich. Znany jest też pod pseudonimem Bookman, czyli człowiek w najbardziej kryminalnym płaszczu na świecie; jedynym takim, bo uszytym z... okładek książek. Urodził się w 1978 roku w Zielonej Górze. Jest pasjonatem górskich wędrówek, ale też fanem żużla i serialu "Na południe", w którym główną postacią jest konstabl Benton Fraser z kanadyjskiej konnej. Najnowszej powieści Krzysztofa Koziołka "Biały pył. Piekło na K2" możecie już szukać w księgarniach.
O książce mówiliśmy w jednej z audycji „Książka na weekend”:
Trzecia propozycja to książka, którą można zaliczyć do popularnonaukowych. Ale daje też podczas czytania sporo satysfakcji, bo zawiera mnóstwo ciekawostek i odpowiedzi na tak zwane „trudne pytania”. Bo czy zastanawialiście się kto założył pierwsze na świecie spodnie? Albo kto opowiedział pierwszy żart? Wbrew pozorom to pytania, które mogą się zrodzić nie tylko w głowach najmłodszych. Zrodziły się też w głowie Cody Cassidy i zaowocowały książką „Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy”. Ta pozycja ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarna Owca w przekładzie Agaty Ostrowskiej.
Cody Cassidy zagłębia się na kartach książki w ciekawe badania, odkrywając niezliczone historie wspaniałych innowatorów lub uczestników szczęśliwych wypadków. Autor wykorzystuje wszystko – od współczesnej genetyki po archeologię – by odkryć geniuszy stojących za odkryciami i wynalazkami, które zmieniły świat.
Życzymy udanej i miłej lektury.