Czy Jezus rzeczywiście urodził się 25 grudnia?

Sobota, 25 grudnia 20219
Praktycznie całą swoją wiedzę na temat przyjścia Jezusa Chrystusa na świat czerpiemy z kart Pisma Świętego. Na jego podstawie nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, kiedy Boże Narodzenie rzeczywiście się dokonało. Z kart ewangelii nie wyciągniemy ani dnia, ani miesiąca, ani nawet roku urodzenia Chrystusa. Dlaczego więc to niezwykle ważne dla chrześcijan święto obchodzimy 25 grudnia?
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Teologowie i znawcy chrześcijańskiej tradycji szukają jej już od długiego czasu. Właśnie tradycja odegrała w tej sprawie kluczową rolę. Przez pierwszy okres istnienia kościoła w ogóle tego święta nie obchodzono, a cały chrześcijański świat skupiał się na obchodach Wielkanocy, jako najważniejszego święta dla wszystkich wyznawców Chrystusa.

 

Jedną z prawdopodobnych przyczyń ustanowienia święta Bożego Narodzenie było zakończenie budowy bazyliki w miejscu narodzenia Chrystusa, czyli Betlejem. Na taki element wskazuje polski naukowiec ks. prof. Józef Naumowicz. Bazylika została ukończona w pierwszej połowie IV wieku i zrodziła się konieczność wyznaczenia święta, które będzie celebrować to, o czym mówi ta bazylika, czyli narodzenie Pana Jezusa. I wówczas zaczęto myśleć nad datą, w której można by było umieścić obchody tego święta – wyjaśnia ks. prof. Józef Naumowicz.

 

A dlaczego to święto wyznaczono właśnie na 25 grudnia. Tu wspomniany ks. prof. Naumowicz wskazuje na fakt, do którego odnosi się większość naukowców. Data została wymyślona w Rzymie i miała związek z przesileniem zimowym. Kluczowe jest tutaj przesłanie światła. Dni stają się coraz dłuższe, a światłość zwycięża ciemność. Chrystus przychodzi więc do ludzi jako „Światło Świata”, które zwycięża mrok.

 

Ustanowienie Bożego Narodzenia na 25 grudnia miało w ówczesnym Rzymie także wymiar niezwykle praktyczny. Były to czasy, w których chrześcijaństwo stawało się religią państwową, która miała wyprzeć pogańskie wierzenia. A właśnie 25 grudnia w Rzymie oraz na Bliskim Wschodzie obchodzono pogański dzień narodzin Mitry, niepokonanego boskiego Słońca. Gdy chrześcijaństwo stało się religią państwową, chrześcijanie, aby osłabić kulty pogańskie, przyjęli, że 25 grudnia, do tej pory obchodzony jako dzień urodzin bożka, będzie dniem narodzin Jezusa.


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kwadrat ~Kwadrat (Gość)25.12.2021 17:23

Odpowiedzią na pytanie będzie inne pytanie. Biorąc pod uwagę że religia chrześcijańska jest religią ekspansywną trzeba sobie zadać pytanie kiedy narodzili się inni bogowie? Taki Zeus? Albo Swaróg? Poza tym jest to dzień przesilenia więc załatwia wiele innych "pogańskich" problemów.

73


goœć_mmm ~goœć_mmm (Gość)26.12.2021 20:24

przedev wszystkim , Jezus nie był biały, czarny tez nie ale cos posrodku

40


Gimbaza ~Gimbaza (Gość)26.12.2021 16:26

Mi sie wydaje ze 36

01


Turbo Satin ~Turbo Satin (Gość)26.12.2021 09:41

To na 21 marca, ustalmy ten dzień...

11


dyzio mamut ~dyzio mamut (Gość)25.12.2021 19:39

Może się urodził albo wcale się nie urodził. Znając kłamstwa sukienkowych na 100% to drugie.

63


Ggg ~Ggg (Gość)25.12.2021 22:24

Religijny element baśniowy wiadomo dla jakiego ludu.

62


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)25.12.2021 13:17

Mi sie wydaje że nie

33


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat