Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
Wszyscy z lekcji historii znają obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, jednak mało kto pamięta o jego łódzkim odpowiedniku stworzonym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej z myślą o najmłodszych. Były rzecznik piotrkowskiego Urzędu Miasta, Błażej Torański właśnie temu miejscu i osobom, które do niego trafiły poświęcił swoją książkę "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi".
Pamięci żołnierzy poległych pod Wolborzem we wrześniu 1939 roku poświęcona była msza święta na wolborskim cmentarzu. Licznie zebrani mieszkańcy oddali hołd przy odnowionej mogile.
Z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej członkowie środowisk lewicowych złożyli kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w miejscach upamiętniających ofiary działań wojennych.
81. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono także w Piotrkowie. M.in. samorządowcy oddali hołd bohaterom poległym w czasie najbardziej tragicznego i krwawego konfliktu zbrojnego w historii świata.
Po 80 latach poszukiwań rodzina Żyłko z Białorusi odnalazła w Piotrkowie Trybunalskim mogiłę swojego przodka. Franciszek Żyłko walczył w 86. Pułku Piechoty i zginął 5 września 1939 roku w Milejowie podczas bitwy o Szosę Piotrkowską.
Druga wojna światowa kosztowała kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. To wiemy z książek, filmów, opowieści. A czy czegoś nas nauczyła?
Przez kilka godzin można było podziwiać na piotrkowskim lotnisku latającą replikę Fokkera D VII z pierwszej wojny światowej.
W poniedziałek około 16.00 podczas prac na 427 km DK1 znaleziono pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej.
Dokładnie 100 lat temu w Polsce powstały Służby Sanitarne. Z tej okazji świętowała również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie. Podczas piątkowych uroczystości nie obyło się bez wspomnień i podziękowań