-Po tylu latach pracy widzimy, że sytuacja sanitarno-epidemiologiczna naszego miasta i powiatu poprawia się. Obecnie mamy dużo więcej pracy, ale są tego bardzo duże efekty. Wprowadzono m.in. ustawę antytytoniową, teraz w restauracjach już się nie pali papierosów. Poprawiła się również świadomość zdrowotna mieszkańców. Cały czas próbujemy ulepszać stan sanitarny szkół, przedszkoli czy placówek gastronomicznych - podsumowała Wiesława Kozińska, rzecznik prasowy piotrkowskiego sanepidu.
Na uroczystości pojawili się również m.in. wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ludomir Pencina oraz starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie w piątek pracuje normalnie. Wszyscy petenci obsługiwani są bez zmian.
W Piotrkowie Trybunalskim początki służby sanitarnej to rok 1947. Wtedy na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego działało Biuro Sanitarne z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 14.
Obecnie państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym w Piotrkowie Trybunalskim i dyrektorem PSSE jest Elżbieta Dobrzyńska. Stacja zatrudnia 98 osób, w jej strukturze wydzielony jest Oddział Laboratoryjny i Oddział Nadzoru Sanitarnego.
W 2018 roku laboratorium PSSE wykonało 9 411 badań w ramach nadzoru sanitarnego i 18 796 badań w ramach działalności usługowej.
W skład Oddziału Nadzoru Sanitarnego wchodzą sekcje: Higiena Żywności i Żywienia, Higiena Pracy, Higiena Komunalna, Epidemiologia, Higiena Dzieci i Młodzieży, sekcja Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego i sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej.
Pod nadzorem PSSE pozostaje ponad 2700 obiektów. Rocznie PSSE przeprowadza ok. 1600 kontroli sanitarnych sklepów, lokali gastronomicznych, placówek oświatowo-wychowawczych, zakładów pracy, obiektów kultury i wypoczynku, obiektów sportowych, podmiotów leczniczych i pomieszczeń użytku publicznego. Oprócz nadzoru sanitarnego PSSE prowadzi działania w zakresie promocji zdrowia, oświaty zdrowotnej i zdrowego stylu życia.