"Bohater naszych czasów - Jan Olszewski" - pod takim hasłem Akademia Piotrkowska zorganizowała seminarium naukowe poświęcone byłemu premierowi RP.
Piotrków już oficjalnie ma swoją samodzielną uczelnię. 1 czerwca odbyła się uroczysta inauguracja działalności Akademii Piotrkowskiej. Przybyłych gości, polityków, naukowców i studentów witał powołany niedawno rektor uczelni, Dariusz Rogut. W czasie przemówień padły między innymi deklaracje rządowego wsparcia dla piotrkowskiej braci akademickiej.
Antoni Macierewicz zdradził jak będzie się nazywać Akademia Piotrkowska. Patronem nowo powstającej uczelni będzie najprawdopodobniej były premier Jan Olszewski. Taka deklaracja padła podczas poniedziałkowej konferencji w biurze PiS w Rynku Trybunalskim.
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa wygłosił w piotrkowskiej filii UJK wykład 'Świat od nowa. Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej”. Zwrócił uwagę m.in. na to, że polska obronność musi się rozwijać, by Polacy mogli czuć się bezpiecznie. Towarzyszyli mu wiceministrowie: edukacji i nauki, a także rolnictwa.
„Świat od nowa. Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej” to tytuł wystąpienia, z którym o Piotrkowa Trybunalskiego przyjedzie wiceminister obrony narodowej i poseł ziemi opolskiej Marcin Ociepa. Organizatorem wykładu jest piotrkowska filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Stało się! Piotrków będzie miał własną samodzielną uczelnię wyższą. Prezydent Andrzej Duda 6 kwietnia podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej.
To już prawie pewne, Piotrków Trybunalski będzie miał autonomiczną szkołę wyższą. Po tym jak Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Akademii Piotrkowskiej, kwestią zajął się Senat RP. Komisja Nauki, Edukacji i Sportu w środę (29.03.2023) zawnioskowała o przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Senatorowie przychylili się do tej sugestii.
Podczas 73. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wśród omawianych kwestii znalazła się dyskusja na temat utworzenia Akademii Piotrkowskiej. Zdecydowana większość parlamentarzystów wypowiadała się przychylnie na temat tego pomysłu i deklarowała swoje poparcie. Ostatecznie wskutek zgłoszonych przez polityków poprawek, projekt ustawy został skierowany do ponownego rozpatrzenia przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Piotrkowie biorą udział w drugiej edycji konkursu "You Can Dance", który kierowany jest dla szkół podstawowych. Organizatorami są Telewizja Polska oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Trwają prace nad przyznaniem piotrkowskiej uczelni statusu samodzielnej akademii. Zajmuje się tym m.in. rząd. W czwartek w radiu Strefa FM wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba zdradził, że poddanie tego projektu pod głosowanie jest jedynie kwestią czasu.