Akademia Piotrkowska już po uroczystej inauguracji

Czwartek, 01 czerwca 202358
Piotrków już oficjalnie ma swoją samodzielną uczelnię. 1 czerwca odbyła się uroczysta inauguracja działalności Akademii Piotrkowskiej. Przybyłych gości, polityków, naukowców i studentów witał powołany niedawno rektor uczelni, Dariusz Rogut. W czasie przemówień padły między innymi deklaracje rządowego wsparcia dla piotrkowskiej braci akademickiej.

Ładuję galerię...

O wyzwaniach, jakie czekają teraz przed społecznością studencką opowiedział nam nowy rektor uczelni.

Przed nami wiele wyzwań, począwszy od kompleksowego remontu obiektów, poprzez zatrudnienie nowej kadry dydaktycznej i naukowej, aż do stworzenia nowych kierunków. Jeśli chodzi o nowości, będziemy chcieli postawić na II stopień pielęgniarstwa, pedagogikę specjalną, czy fizjoterapię. To jednak nie jest nasze ostatnie słowo. Mogliśmy dzisiaj usłyszeć, że jest potrzeba kierunku rolniczego. Jeśli mnie pamięć nie myli, był kiedyś w Piotrkowie Agrobiznes. Tego też nie wykluczamy - analizował rektor Dariusz Rogut.

Symbolicznego porównania w swoim przemówieniu użył przedstawiciel UJK w Kielcach, którego filią była dotychczas piotrkowska uczelnia.

Chciałbym aby ten proces wyglądał tak, że oto nasza córka po 41 latach postanowiła zamieszkać samodzielnie. Postanowiła zamieszkać w naszym mieszkaniu, które mieliśmy w Piotrkowie. 41 lat to jest bardzo dobry wiek żeby wyprowadzić się z domu [śmiech]. Liczymy, że z naszą córką będziemy podtrzymywali bardzo dobre relacje, będziemy się często spotykać. Chciałbym aby Akademia Piotrkowska i mój uniwersytet dalej się rozwijały - powiedział prof. Jarosław Karpacz, prorektor kieleckiego uniwersytetu.

 

W czasie inauguracji minister Przemysław Czarnek zapowiadał wsparcie dla Akademii Piotrkowskiej, która na start ma jednorazowo otrzymać duże pieniądze.

Chodzi o subwencję w wysokości 10 mln zł. To jest historyczny moment, przychodzi czas na Piotrków Trybunalski. Każde miasto, które ma swoją funkcję w historii i teraźniejszości państwa, musi być miastem akademickim, bo akademia rozwija to miasto jeszcze bardziej. Dzisiaj możemy oznajmić światu: oto właśnie w tym dniu powstaje nowy twór akademicki, niezwykle ważny na mapie naukowej i dydaktycznej państwa polskiego, Akademia Piotrkowska - mówił szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

O utworzenie Akademii Piotrkowskiej zabiegał m.in. poseł z naszego regionu Antoni Macierewicz.

Społeczność piotrkowska musi mieć wyższą uczelnię, która przekazuje nie tylko wiedzę intelektualną, technologiczną, ale też tradycję patriotyczną i dlatego ta akademia przybrała imię Jana Olszewskiego, pierwszego premiera niepodległej RP, wybranego w wolnych wyborach. Zrobiliśmy wszystko, by Akademia Piotrkowska powstała, ale nie byłoby tego, gdyby nie społeczność naukowa tego środowiska, która przez cały czas nas wspomagała - wspominał marszałek senior.


Przypomnijmy, że jedną z osób , która usilnie starała się o utworzenie samodzielnej uczelni w Piotrkowie Trybunalskim, był dr hab. Jacek Bonarek, ostatni dziekan filii UJK. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

20


Komentarze (58)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

1 ~1 (Gość)02.06.2023 10:33

Czemu większość kończących "piotrkowską uczelnię" później pracuje w okolicznych magazynach???

112


Sulejowianka ~Sulejowianka (Gość)02.06.2023 22:54

PiS,PiS i jeszcze raz PiS.
WSTYD!!!

42


jatamnienarzekam ~jatamnienarzekam (Gość)02.06.2023 17:53

Ja tam nie narzekam. Może i nie mam fuchy w muzeum, albo mediatece, za to jestem od 10 lat bezrobotny po tej uczelni. Mama mnie dobrze karmi.

42


go?ć_uczen ~go?ć_uczen (Gość)01.06.2023 15:55

Jak widzę tego od szkolnictwa to zygac mi się chce

337


A.B. ~A.B. (Gość)02.06.2023 15:49

Ciekawe,czy teraz będzie weryfikacja kadry naukowej przeprowadzona przez nowego rektora?

40


coś tu piszczy ~coś tu piszczy (Gość)02.06.2023 14:35

Człowiek się łudził, że będzie miał powody do dumy. A tu masz..

42


Student UJK ~Student UJK (Gość)01.06.2023 22:48

Wstyd dla Piotrkowa Trybunalskiego i zbrukana pamięć wybitnych Profesorów dawnej uczelni Panów Profesorów Kuklińskiego i Matuszaka

205


goœć_zenon ~goœć_zenon (Gość)02.06.2023 13:32

To nieprawda, że absolwenci naszej uczelni pracują tylko w magazynach, bo znam wielu bardzo wartościowych i mądrych ludzi, którzy są zatrudnieni w różnych branżach. Po prostu to życie pisze różne historie. Teraz jednak przyznam, że ta uczelnia nie podoba mi się. Tak upolitycznionej i z takim imieniem jeszcze nie widziałam. Szkoda, bo młodzieży to ona nie przyciągnie

53


stefan ~stefan (Gość)02.06.2023 10:12

a ten antek co sie tak przykleiłteraz do wszystkich imprez w piotrkowie? i tak gonie wybiorą

112


zmiana nazwy ~zmiana nazwy (Gość)02.06.2023 09:59

Zamiast Akademia Piotrkowska chyba bardziej właściwą byłaby nazwa Akademia PISowska.

192


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat