Debata o obronności w filii UJK

Wtorek, 25 kwietnia 20237
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa wygłosił w piotrkowskiej filii UJK wykład 'Świat od nowa. Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej”. Zwrócił uwagę m.in. na to, że polska obronność musi się rozwijać, by Polacy mogli czuć się bezpiecznie. Towarzyszyli mu wiceministrowie: edukacji i nauki, a także rolnictwa.

Ładuję galerię...

Polityk analizując sytuację naszego kraju stwierdził, że od kilku lat kwestie obronności są właściwie traktowane przez rządzących. 

Powinniśmy rozmawiać o tym, co dzieje się na Ukrainie, po to, by uniknąć powtórki w przyszłości. Ten konflikt miał swoje zapowiedzi przed jego nastaniem. Wydarzył się szereg wydarzeń, które go zwiastowały. Klasa polityczna rozbiła się na grupę z wyobraźnią, która rozwijała polską armię, czyli rząd RP po roku 2015 i na tych, którzy to zagrożenie bagatelizowali. Ci drudzy mylili się. Powinniśmy wyciągać wnioski: po pierwsze nie tracić czujności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa. Musimy mieć silną 300-tysięczną armię, która będzie straszyć przeciwnika, a zarazem wzmacniać naszą interoperacyjność z sojusznikami. Również my jako społeczeństwo musimy być mocno wyczuleni na dezinformację, cyberataki, czy ataki terrorystyczne - mówił minister Marcin Ociepa.

Gośćmi wtorkowego (25.04.2023) wydarzenia byli także wiceministrowie edukacji i nauki oraz rolnictwa, którzy mówili m.in. o pozycji piotrkowskiej uczelni w kraju i w regionie, która po przemianach również ulegnie zmianie.

To przejście z filii w Akademię Piotrkowską jest bardzo ważnym impulsem, bo wtedy możemy powiedzieć: "To już jest wszystko nasze". To oznacza szansę na rozwój, ale też wzięcie pełnej odpowiedzialności, w oparciu o pracowników, którzy ten byt filii tworzyli, a teraz chcą przejść do Akademii. Przed całą tutejszą społecznością akademicką stoją też wielkie wyzwania. Niezwykle ważne będą teraz decyzje które kierunki uczelnia będzie chciała szczególnie wzmocnić, czy rozwinie nowe kierunki, czy jak będzie współpracowała z regionem - mówił wiceminister Wojciech Murdzek.

Te największe i najważniejsze debaty najczęściej odbywają się w Warszawie, we Wrocławiu, czy Poznaniu, czyli największych ośrodkach akademickich. My zaś dajemy dziś sygnał, że Piotrków Trybunalski wraz z tworzeniem Akademii Piotrkowskiej, staje się również ośrodkiem akademickim o bardzo wysokich ambicjach i my chcemy ten potencjał wykorzystać. Bardzo brakowało tu takiej samodzielnej uczelni, takiej która ma też swoją autonomię w kreowaniu kierunków, które miałyby tu funkcjonować. Dobrze, że Piotrków Trybunalski będzie miał taki ośrodek, który będzie odpowiadał na potrzeby mieszkańców naszego regionu - dodał wiceminister Krzysztof Ciecióra.

 

Do tematu wykładu ministra Ociepy odniósł się z kolei dziekan uczelni. Dodał przy tym, że wizyta trzech ministrów może wzmocnić pozycję Piotrkowa w sferze szkolnictwa wyższego.

Myślę, że ta wojna nam nie spowszedniała, ale niestety przyzwyczajamy się do niej. Mam nadzieję, że licznie zgromadzona na dzisiejszym wykładzie młodzież udowadnia, że tragedia Ukrainy i jej mieszkańców, nie jest dla niej obojętna, a co więcej ma świadomość, że ten konflikt może się rozlać dalej - mówił dr hab. Jacek Bonarek. - Liczę na to, że wizyta trzech wiceministrów polskiego rządu na dzisiejszym wydarzeniu będzie zwiastunem tego, że Akademia Piotrkowska będzie istotnym elementem szkolnictwa wyższego, a na pewno w naszym regionie - dodał.

 

Wystąpieniom przybyłych gości przysłuchiwali się przedstawiciele służb mundurowych z regionu, ale również studenci i uczniowie szkół z Piotrkowa, Bełchatowa, czy Tomaszowa Mazowieckiego. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

4


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dsadd ~dsadd (Gość)28.04.2023 12:57

Najfajniejsza była ustawa, w myśl której mamy DARMO udostępniać zasoby Polski Ukrainie.
I ta narracja, że Rosja nam zagrażała. Myślę, że dopiero teraz stworzyliśmy sobie wroga.

02


JK ~JK (Gość)28.04.2023 10:38

Ale po co takie wykłady gościnne? Proponuję, żeby od razu pozatrudniać polityków PiSu na etaty naukowe, jakiegoś pana ministra zrobić rektorem i koniecznie nazwać tę wybitną akademię imieniem Macierewicza.
Krótkowzroczność tych, którzy tam rządzą, zadziwia.

11


niszczenie pokoju ~niszczenie pokoju (Gość)26.04.2023 19:52

Zniszczyli polską armię, rozdali uzbrojenie za darmo, zostało mięsoarmatnie i wciąganie do obcych interesówwojennych.

12


Honk kong fuj ~Honk kong fuj (Gość)26.04.2023 06:51

Proponujem otworzyć kierunek. Proces unasienniania loch, lub studia podyplomowe dlaczego to wszystko Pana Tuska wina- kierunek pod patronatem TVP

43


ejtam ~ejtam (Gość)25.04.2023 19:46

widzę że piotrkowska Sorbona skręca na prawoooo

101


enter ~enter (Gość)25.04.2023 15:36

Akademia pana Kleksa.

161


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat