Rozmowę na temat powołania do życia samodzielnej piotrkowskiej uczelni rozpoczął Dariusz Klimczak z Koalicji Polskiej, w tym przypadku pełniący rolę sprawozdawcy prac Komisji.
Projekt przewiduje utworzenie z dniem 1 czerwca 2023 roku nowej uczelni publicznej - Akademii Piotrkowskiej z filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filia w Piotrkowie Trybunalskim. W projekcie przewidziano rozwiązania, prowadzące do wyodrębnienia z mienia UJK składników majątkowych, wykorzystywanych przez filię oraz sukcesję ogółu praw i obowiązków Uniwersytetu, dotyczących filii.
Następnie swoje stanowiska w tej sprawie przedstawiły kluby oraz koła parlamentarne. Pierwszy głos zabrał przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.
Społeczność piotrkowska jest jedną z najbardziej patriotycznych społeczności w Polsce. Klub PiS zdecydowanie popiera przyjęcie tej ustawy. Jej waga dla Piotrkowa, ale też dla całej Polski ma olbrzymie znaczenie. Jest realizacją głównej zasady Prawa i Sprawiedliwości, mianowicie przywracania, zrównoważenia i wsparcia prowincji w stosunku do miast centralnych - mówił poseł Antoni Macierewicz.
W imieniu posłów Koalicji Obywatelskiej głos w tej sprawie zabrał lider ugrupowania na ziemi łódzkiej. Przekazał w czasie swojego wystąpienia, że zdaniem jego ugrupowania, stworzenie odrębnej uczelni w Piotrkowie Trybunalskim jest dobrym ruchem.
Ta ustawa zasługuje na poparcie. Piotrków to duże miasto w środkowej Polsce, które ma bogatą, ponad 800-letnią historię. Nie może umknąć naszej uwadze, że demografia w kraju zmienia się na niekorzyść. I właśnie tworząc samodzielny ośrodek akademicki w Piotrkowie Trybunalskim, możemy powstrzymać tendencję, że młodzi ludzie wyjeżdżają na studia do wielkich aglomeracji, a potem nie wracają już do miejsc, gdzie są ich korzenie - przekonywał poseł Cezary Grabarczyk.
W dalszej części posiedzenia nadszedł czas na stanowisko klubu Lewicy. To zaprezentowała posłanka Anita Sowińska.
Myślę, że wato przypomnieć tu ponad 40-letnią historię piotrkowskiej uczelni. To dobry przykład współpracy i społecznego zaangażowania kadry uczelni i wielu samorządowców i społeczników. Od początku działalności, czyli roku 1981 to miejsce specjalizowało się w kształceniu nauczycieli i nauczycielek. Uczelnia konsekwentnie się rozwijała. Studenci otrzymali możliwość podejmowania nauki na kierunkach filologicznym, ekonomicznym, czy na historii. Jestem przekonana, że przyszły silny ośrodek akademicki w Piotrkowie Trybunalskim, przyczyni się do rozwoju regionu. Lewica popiera projekt ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej.
Na mównicę sejmową wrócił następnie Dariusz Klimczak. Tym razem przedstawił zdanie posłów Koalicji Polskiej na dyskutowany temat.
Dziękuję studentom, władzom i pracownikom uczelni oraz samorządowcom, wszystkim tym, którzy doceniają potencjał akademicki Piotrkowa. To także dzięki wam dzisiaj możemy podejmować te decyzje. Od 25 lat mówi się o tym, by Piotrków usamodzielnił się w zakresie szkolnictwa wyższego. Dzisiaj jest ku temu możliwość. Władze przyszłej Akademii planują uruchomienie nowych kierunków, współpracują z przedsiębiorcami i myślą o przyszłości. Uczelnia swoim zasięgiem obejmie wiele obszarów województwa łódzkiego i nie tylko. Klub Koalicji Polskiej popiera decyzję o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej - podsumował poseł Klimczak.
Nie wszyscy jednak okazali się zwolennikami utworzenia samodzielnego ośrodka akademickiego w Piotrkowie. Przekonaliśmy się o tym w czasie wystąpienia przedstawiciela Konfederacji.
Dlaczego my mamy się tym tematem zajmować w tym miejscu? Czemu mamy decydować jakie uczelnie powstaną w Piotrkowie? Tworząc w dzisiejszym systemie nową uczelnię piotrkowską, nie uszczęśliwiacie Piotrkowa, ani nie uświetniacie Rzeczypospolitej, ale mnożycie byty, które będą zarazę tęczową, różową, "postępacką" na Polaków transmitować. Chyba że tutaj w grę wchodzą też jakieś inne elementy. My, nie z braku życzliwości dla Piotrkowa i braci akademickiej, ale z przywiązania do zasad, sprzeciwiamy się temu, by w Warszawie decydowano, na jakie uczelnie łożone będą pieniądze z budżetu państwa - przekazał poseł Grzegorz Braun.
Tych wątpliwości nie podzielał kolejny prelegent, a zarazem przedstawiciel Koła Parlamentarnego Polska 2050.
Nawiązując do poprzedniego wystąpienia, zapamiętałem coś, co było bardzo cenne. Chodzi o to, że takie właśnie uczelnie będą działały w poszanowaniu tolerancji na całej przestrzeni barw tęczy i to bardzo dobrze. Każda tego typu szansa, dla każdego młodego człowieka jest dobra. Wszyscy mieszkańcy Piotrkowa i regionu na pewno wyciągną z tego korzyść. My oczywiście poprzemy prezentowany projekt ustawy - mówił poseł Michał Gramatyka.
Na poparcie projektu zdecydowali się też członkowie Koła Parlamentarnego Wolnościowcy.
Wiedza i edukacja jest towarem, a edukacja i wiedza wyższa, towarem ekskluzywnym. Do tego powinniśmy dążyć, by w ten sposób była też traktowana przez studentów i ich rodziców, którzy przygotowują ich do tego, by mogli się znaleźć w takich uczelniach. Cieszę się, że powstaje ta uczelnia, ponieważ jeśli myślimy o tym, by w przyszłości wiedza była towarem, a uczelnie wyższe prywatnymi firmami, które oferują edukację, to łatwiej będzie przyszłą Akademię Piotrkowską przerobić na wolnorynkową uczelnię, która walczy o studenta i ma swoją ofertę, konkurencyjną względem innych uczelni, niż gdyby była takim wielkim molochem, który właśnie zostaje rozczłonkowany. Wolnościowcy poprą tę zmianę - skwitował poseł Artur Dziambor.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do projektu ustawy poprawki, Sejm ponownie skierował go pod obrady Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Trzeba więc poczekać na jej zebranie się, a później dodatkowe sprawozdanie komisji oraz głosowanie.