Życie w dzisiejszych czasach jest pełne wyzwań, które mogą prowadzić do napięć wśród członków rodziny. Na szczęście dzięki terapii możliwe jest zrozumienie przyczyn problemów i poznanie sposobów na budowanie lepszej komunikacji w rodzinie. Terapia daje przestrzeń do wyrażania emocji, rozwiązywania konfliktów i wspólnego poszukiwania sposobów na radzenie sobie z trudnościami. Ponadto umożliwia przepracowanie trudnych doświadczeń. Aby dowiedzieć się, jak wygląda terapia rodzinna, kontynuuj czytanie niniejszego artykułu
Podwójna diagnoza to termin używany w psychiatrii i psychoterapii, który odnosi się do jednoczesnego występowania zaburzeń psychicznych oraz uzależnień. Problem ten zyskuje coraz większą uwagę w kontekście współczesnych badań nad zdrowiem psychicznym, ponieważ jego złożoność wymaga interdyscyplinarnego podejścia oraz współpracy specjalistów z różnych dziedzin. W obliczu rosnącej liczby osób cierpiących na tego rodzaju współwystępujące zaburzenia, konieczne staje się lepsze zrozumienie mechanizmów, które leżą u podstaw podwójnej diagnozy – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Leczenie zębów bez bólu i stresu? Jeszcze niedawno brzmiało to jak marzenie, jednak dzięki nowoczesnym technologiom, w tym terapii laserowej, stało się rzeczywistością. Laser w stomatologii rewolucjonizuje leczenie, czyniąc je bezpieczniejszym, bardziej precyzyjnym i przede wszystkim komfortowym dla pacjentów. Dlaczego laserowe leczenie zębów staje się tak popularne i jakie korzyści niesie ze sobą ta innowacyjna metoda?
Detoksykacja polekowa to proces usuwania toksyn z organizmu, które powstały w wyniku nadmiernego lub długotrwałego stosowania leków. Uzależnienie od leków, zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty, jest rosnącym problemem na całym świecie. Najczęściej spotykane uzależnienia dotyczą opioidów, benzodiazepin, leków nasennych, przeciwlękowych oraz środków przeciwbólowych. Proces detoksykacji ma na celu złagodzenie objawów odstawienia i przywrócenie równowagi w organizmie pacjenta – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o Szpital i Poradnie.
Terapia środowiskowa jest szybkim i skutecznym sposobem na to, by pomóc rosnącej grupie dzieci bez diagnozy psychiatrycznej, ale z poczuciem beznadziei, braku rozwiązań, negatywnym nastrojem, które często prowadzą do myśli samobójczych – zgadzają się specjaliści z Centrum CBT uczestniczący 9 maja w konferencji w Centrum Prasowym PAP o rozwoju i usprawnieniu takiej pomocy w sektorze publicznym oraz o jej tworzeniu w sektorze prywatnym.
Każdy człowiek może nosić w sobie predyspozycje do różnego rodzaju uzależnień. Większość z nas zapewne nigdy nie popadnie w żadne uzależnienie, ale w niektórych przypadkach warto z pewnością sięgnąć po pomoc. Jednym z największych problemów tego typu nad Wisłą jest na pewno skłonność do alkoholu. W niektórych przypadkach może ona zakończyć się alkoholizmem. Wczesne objawy choroby alkoholowej są sygnałem do podjęcia natychmiastowych działań w tym zakresie. Leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest sprawą prostą i niestety - w niektórych przypadkach - nie zawsze kończy się sukcesem. Terapia antyalkoholowa jest procesem długotrwałym oraz skomplikowanym, ale im szybciej sięgniemy po tego typu rozwiązania, tym większa szansa na to że nasze życie ulegnie diametralnej zmianie.
Bulimia nervosa, znana również jako bulimia, to poważne zaburzenie odżywiania, które dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Charakteryzuje się okresowymi napadami jedzenia, podczas których osoba spożywa nadmierne ilości jedzenia, a następnie próbuje to zrekompensować poprzez wymioty, nadużywanie środków przeczyszczających lub nadmierną aktywność fizyczną. Skutki bulimii mogą być druzgocące zarówno dla ciała, jak i psychiki. Na szczęście istnieją różne skuteczne terapie, które pomagają osobom cierpiącym na bulimię odzyskać zdrowie psychiczne i fizyczne.
Moja żona kilka lat temu leczyła się na bezsenność. Lekarz przepisał jej leki, po których co prawda lepiej spała, ale mocno się od nich uzależniła, bierze coraz większe dawki, nie może ich sama odstawić, bo źle się czuje. Teraz lekarz zaleca jej detoks i terapię, ale żona bardzo się tego boi. Leki pomagają jej też na lęk i niepokój związany z kłopotami i stresem w pracy, więc obawia się funkcjonowania bez nich. Żona ma dopiero 50 lat i wiem, że potrzebuje pomocy. Czy ciężko wychodzi się z uzależnienia od leków? Na czym polega takie leczenie? - pyta Grzegorz
W budynku po byłym gimnazjum w Moszczenicy swoją siedzibę znajdzie kolejna placówka. Wkrótce ruszą tam warsztaty terapii zajęciowej. Gmina Moszczenica na dostosowanie części budynku do potrzeb rehabilitacji osób niepełnosprawnych uzyskała dofinansowanie z PFRON i powiatu piotrkowskiego.
Tomasz Szczęśniewski wraz ze swoim przyjacielem Karolem Zdrojewskim, wędruje z Zakopanego na Hel. Cel tej pielgrzymki to rozpropagowanie zbiórki i zebranie pieniędzy na leczenie córki Zosi, która cierpi na SMA. Dziewczynka nie kwalifikuje się do refundacji, więc rodzice dziecka zmuszeni są dalej walczyć o pieniądze na Zolgensmę - najdroższy lek świata. W siedemnastym dniu wędrówki, dwaj przyjaciele dotarli do Piotrkowa.