artykuł sponsorowany

Jak przebiega rodzinna terapia?

Czwartek, 12 grudnia 2024
Życie w dzisiejszych czasach jest pełne wyzwań, które mogą prowadzić do napięć wśród członków rodziny. Na szczęście dzięki terapii możliwe jest zrozumienie przyczyn problemów i poznanie sposobów na budowanie lepszej komunikacji w rodzinie. Terapia daje przestrzeń do wyrażania emocji, rozwiązywania konfliktów i wspólnego poszukiwania sposobów na radzenie sobie z trudnościami. Ponadto umożliwia przepracowanie trudnych doświadczeń. Aby dowiedzieć się, jak wygląda terapia rodzinna, kontynuuj czytanie niniejszego artykułu
Jak przebiega rodzinna terapia?

Terapia rodzinna - kiedy warto ją rozważyć? 

Terapia rodzinna w Warszawie może okazać się bardzo pomocna w przypadku, gdy: 

  • jedno z rodziców zmaga się z trudnościami emocjonalnymi, które negatywnie wpływają na pozostałych członków rodziny.
  • Członkowie rodziny mają trudności z komunikowaniem się nawet w najprostszych kwestiach. 
  • Relacje między członkami rodziny są napięte.
  • Rodzice zauważają niepokojące zmiany u dziecka, takie jak np. unikanie kontaktu z rodziną i rówieśnikami.
  • Całą rodzinę dotyka kryzys życiowy spowodowany stratą bliskiej osoby, ciężką chorobą jednego członka lub nagłą potrzebą zmiany miejsca zamieszkania.
  • Rodzina boryka się z problemami finansowymi, które wpływają na relacje.
  • Członkowie rodziny mają trudności w zrozumieniu siebie nawzajem.
  • Członkowie rodziny nie potrafią poradzić sobie z różnicami pokoleniowymi.
  • Rodzice borykają się z trudnościami wychowawczymi związanymi z dorastaniem dzieci.
  • Członkowie rodziny mają problem z wyznaczeniem granic.

Terapia rodzinna może pomóc nie tylko w rozwiązywaniu trudności, ale także we wzmacnianiu więzi i tworzeniu zdrowszych relacji między członkami rodziny.

Terapia rodzinna - jak wygląda?

Terapia rodzinna polega na wspólnych rozmowach rodziny z terapeutą. Skupia się na problemach i wyzwaniach w relacjach między członkami. Jej celem jest przezwyciężenie trudności poprzez określenie przyczyn konfliktów, zrozumienie ich oraz wypracowanie sposobów na ich rozwiązanie.

Podczas sesji terapeutycznej każdy uczestnik ma możliwość swobodnego wyrażenia swoich myśli i uczuć. Na początku terapeuta przedstawia zasady, które będą obowiązywać w czasie spotkań i dba, aby każdy członek rodziny czuł się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie. Co ważne, terapeuta pozostaje neutralny i nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu. 

Terapia rodzinna - efekty 

Terapia rodzinna wyróżnia się wysoką skutecznością, jednak nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów. Trzeba mieć na uwadze, że jest ona procesem, podczas którego mogą wystąpić zupełnie niespodziewane sytuacje. Jeśli problem jest stosunkowo prosty, kilka spotkań może dać satysfakcjonujące efekty. W przypadku bardziej skomplikowanych konfliktów terapia może wymagać więcej czasu.

Efekty terapii mogą obejmować: 

  • zrozumienie uczuć i potrzeb pozostałych członków rodziny;
  • zrozumienie powodów własnych działań oraz zachowań bliskich;
  • poprawa komunikacji w rodzinie;
  • wzmocnienie więzi między członkami rodziny;
  • ustalenie zdrowszych granic;
  • lepsza współpraca.

Jednak głównym celem terapii rodzinnej jest rozwiązanie problemu, który skłonił rodzinę do zgłoszenia się po pomoc. 

Terapia rodzinna czy indywidualna - co wybrać? 

Terapia rodzinna jest szczególnie pomocna, gdy trudności dotyczą całej rodziny. Natomiast terapia indywidualna koncentruje się na wsparciu jednej osoby. Ma na celu zrozumienie i rozwiązanie problemów konkretnego pacjenta. Jest polecana, gdy problemy wynikają głównie z indywidualnych przeżyć, doświadczeń i emocji danej osoby.

Decyzja o wyborze między terapią rodzinną a indywidualną zależy od rodzaju trudności oraz od preferencji osoby szukającej pomocy. Pierwsza z nich może pomóc w poprawie komunikacji, rozwiązaniu konfliktów i wzmocnieniu więzi rodzinnych. Natomiast druga - indywidualna - jest dobrym wyborem dla osób, które chcą pracować nad własnymi emocjami, zrozumieć i zmienić niezdrowe wzorce zachowań czy poprawić swoją samoocenę. Niezależnie od wybranego rodzaju terapii, ważne jest, aby znaleźć doświadczonego i wykwalifikowanego terapeutę, który podchodzi do swojej pracy z zaangażowaniem i pasją. 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat