Jakie są główne wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć, przekonując osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia?
Według badań przeprowadzonych w 2022 roku aż 98 proc. Polaków odczuwa stres w pracy. Jeżeli ktoś odczuwa takie objawy, jak zawroty głowy, rozdrażnienie, ataki paniki, ciągłe zmęczenie, częste przeziębienia, problemy z zasypianiem itp., to prawdopodobnie należy do tej grupy – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie w Dubiu koło Bełchatowa.
Rozwód. Czego doświadczają dzieci podczas rozstania rodziców? Jakie emocje im towarzyszą? Jakiego wsparcia potrzebują? Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, właściciel Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa.
Coraz więcej dzieci i młodzieży w Polsce ma zaburzenia psychiczne i problemy emocjonalne, które są związane z nauką, relacjami w rodzinie i wśród rówieśników. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 8,8% uczniów w ubiegłym roku podjęło próbę samobójczą, a 16% okalecza swoje ciało, to my, jako dorośli, musimy reagować – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Moja żona kilka lat temu leczyła się na bezsenność. Lekarz przepisał jej leki, po których co prawda lepiej spała, ale mocno się od nich uzależniła, bierze coraz większe dawki, nie może ich sama odstawić, bo źle się czuje. Teraz lekarz zaleca jej detoks i terapię, ale żona bardzo się tego boi. Leki pomagają jej też na lęk i niepokój związany z kłopotami i stresem w pracy, więc obawia się funkcjonowania bez nich. Żona ma dopiero 50 lat i wiem, że potrzebuje pomocy. Czy ciężko wychodzi się z uzależnienia od leków? Na czym polega takie leczenie? - pyta Grzegorz
Blockbustery i horrory zrodziły wiele mitów związanych z leczeniem psychiatrycznym. Jak się okazuje, brak wiedzy bardzo często prowadzi do tego, że pacjent nigdy nie rozpoczyna leczenia. O ile doświadczanie strachu i niepokoju przed zażyciem pierwszej tabletki jest zjawiskiem naturalnym, to osoby cierpiące na choroby psychiczne powinny wiedzieć, że unikanie farmaceutyków może pogłębiać ich schorzenie i związane z tym cierpienie. Warto więc rozwiać wątpliwości związane z przyjmowaniem leków psychotropowych oraz pokazać, że nie różnią się one zbytnio od innych leków – mówią dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa oraz Daniel Los, lekarz w Klinice Wolmed.
Co zrobić, aby bliska nam osoba, która jest uzależniona od alkoholu, wyraziła zgodę na terapię? Jak ją do tego zmotywować? Tłumaczyć, prosić, a może grozić?
Bliska nam osoba wyraźnie traci chęć do życia. Bywa, że całe dnie przeleży w łóżku, tracąc zainteresowanie nawet podstawowymi czynnościami. Do tego czuje się odsunięta przez znajomych, wydaje jej się, że współpracownicy obgadują ją na każdym kroku, czasem mówi bardzo dziwne rzeczy. Ale bywają dni, gdy wpada w euforię, przez pół dnia robi zakupy w galerii, a wieczorem idzie do dyskoteki. Zaczynamy się niepokoić, bo takie zachowanie znacznie odbiega od tego, co znamy, z czym ją kojarzymy. A jeśli dołączymy do tego fakt, że w rodzinie występowały przypadki zaburzeń i chorób psychicznych, to będziemy chcieli się upewnić, czy i ona nie ma pierwszych objawów – mówi dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.
Gdy ból oraz złe samopoczucie fizyczne stały się ważną częścią życia człowieka, wszystko wyprowadza go z równowagi i staje się „kłębkiem nerwów” – może cierpieć na nerwicę. Choroba nie ogranicza kontaktu chorego z rzeczywistością, ani jego świadomości, przez co pozostaje w granicach zachowań akceptowanych społecznie. Zgodnie z tym systemem diagnostycznym, nerwica stanowi rodzaj zaburzenia psychicznego o podłożu nieorganicznym. Zaburzenia nerwicowe mają różne podłoże, np. emocjonalne lub psychiczne – mówi dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.
Fundacja „Rozwój - Lepsza Przyszłość", funkcjonująca przy Klinice Wolmed, realizuje nieodpłatną pomoc psychologiczną oraz terapeutyczną osób, które doznają uszczerbku na zdrowiu psychicznym w wyniku pandemii koronawirusa. Wszystko dzięki dofinansowaniu z PFRON.