Lęk pacjentów przed lekami psychiatrycznymi nie należy do rzadkości. Jest to problem, który w znaczącym stopniu może utrudniać proces zdrowienia. Warto przyjrzeć się bliżej, z czego wynikają takie obawy, czy leczenie zaburzeń psychicznych bez farmakoterapii jest możliwe, oraz jak można pomóc pacjentowi w podjęciu świadomej decyzji o rozpoczęciu leczenia – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Detoksykacja polekowa to proces usuwania toksyn z organizmu, które powstały w wyniku nadmiernego lub długotrwałego stosowania leków. Uzależnienie od leków, zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty, jest rosnącym problemem na całym świecie. Najczęściej spotykane uzależnienia dotyczą opioidów, benzodiazepin, leków nasennych, przeciwlękowych oraz środków przeciwbólowych. Proces detoksykacji ma na celu złagodzenie objawów odstawienia i przywrócenie równowagi w organizmie pacjenta – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o Szpital i Poradnie.
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest zaburzeniem, które często kojarzy się z dziećmi, jednak coraz częściej diagnozuje się je również u dorosłych. Z badań wynika, że ADHD występuje u około 5-10% dzieci i młodzieży oraz u około 3-5% dorosłych. Dla wielu takich osób, które dorastały bez właściwej diagnozy, ADHD może być źródłem wielu trudności w życiu osobistym i zawodowym. - Zrozumienie tego zaburzenia, jego objawów oraz strategii radzenia sobie z nim, jest kluczowe dla poprawy jakości ich życia tych osób – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Nerwica natręctw, znana również jako zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się występowaniem obsesji (natarczywych myśli, obrazów lub impulsów) oraz kompulsji (powtarzających się zachowań lub rytuałów).
Zrozumienie, dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się od alkoholu łatwiej niż inni, nawet przy podobnej ilości spożywanych trunków, stanowi istotną kwestię. Jakie czynniki decydują o kształtowaniu się uzależnienia? - na to i inne pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Podejrzenie wystąpienia zaburzeń osobowości może budzić lęk i niepokój. Warto wiedzieć, że zaburzenia można leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i przy wsparciu psychoterapii. Jakie są objawy zaburzeń osobowości, na czym polega diagnoza oraz leczenie? - mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Leczenie psychiatryczne, leczenie uzależnień, niejednokrotnie, poza psychoterapią, wymaga też zastosowania farmakologii. W psychiatrii istnieją bezpieczne grupy leków, ale i takie, od których można się uzależnić. W jakich przypadkach może dojść do uzależnienia?
Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed, obecnie Wolmed Sp. z o.o., świętowała 20-lecie istnienia. Obecnie klinika jest jednym z wiodących ośrodków psychiatrycznych i terapeutycznych w regionie, oferując opiekę na najwyższym poziomie. Szpital ma łącznie 60 łóżek i rocznie udziela około 1200 hospitalizacji dla pacjentów na sześciu oddziałach. Wolmed to też 13 poradni w regionie, które rocznie udzielają ok. 43 tysięcy świadczeń.
Jakie są główne wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć, przekonując osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia?
Rozwód. Czego doświadczają dzieci podczas rozstania rodziców? Jakie emocje im towarzyszą? Jakiego wsparcia potrzebują? Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, właściciel Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa.