Na liczącym 600 metrów fragmencie drogi gminnej, łączącej Witów-Kolonię i Witów z granicą gminy Rozprza, pojawiła się nowa nawierzchnia. Całość przeszła już odbiór techniczny. Rolnicy mogą już bez przeszkód dojechać do pól.
Zamiast tradycyjnych dożynek powiatowych, ze względu na epidemię koronawirusa, odbyła się dziękczynna msza święta. W taki sposób rolnicy z powiatu piotrkowskiego dziękowali za zebrane plony. Msza dziękczynna została odprawiona w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnocinie.
Rolnicy z powiatu piotrkowskiego protestowali, aby zwrócić uwagę na swoje problemy. Minister rolnictwa wykluczył z rządowego wsparcia rolników hodujących świnie w
cyklu otwartym, a ci przez pandemię koronawirusa odnieśli duże straty. Dodatkowo uważają, że rząd pozostawił ich samych z problemem Afrykańskiego Pomoru Świń.
Starostwo Powiatowe w Piotrkowie sfinansuje pobieranie wymazów na obecność koronawirusa od pracowników sezonowych, przyjeżdżających z zagranicy do pracy w powiecie piotrkowskim. Jak podkreślał starosta Piotr Wojtysiak jest to działanie o charakterze profilaktycznym, ale również mające wesprzeć rolników w czasie kryzysu gospodarczego.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła wypłaty pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w 2019 roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. W ciągu zaledwie czterech dni na konta rolników Agencja przelała kolejne 93 mln zł.
Jak dojechać do pól odciętych przez budowę autostrady A1? Jak usprawnić dojazd do szkół, miejsc pracy? O to m.in. pytali mieszkańcy Rokszyc, Rokszyc Drugich, Kargał Lasu i Woli Rokszyckiej podczas spotkania z przedstawicielami firmy Mirbud realizującej odcinek autostrady A1 przebiegający przez teren gminy Wola Krzysztoporska.
Na granicy powiatów przysuskiego (południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego) i opoczyńskiego w Łódzkiem znaleziono padłego dzika. Wykonano próby w kierunku ASF, wynik okazał się dodatni. Co to oznacza dla rolników z powiatu piotrkowskiego?
Tylko do piątku 29 listopada rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc.
Gmina Wola Krzysztoporska zamierza ubiegać się o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.
Niemal 3 tys. hektarów objętych suszą, szkody na ponad 5 mln zł i ponad 300 wniosków złożonych przez rolników. Tak w skrócie wygląda suszowy bilans dla gminy Wola Krzysztoporska.