Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
Wspomniana kraina szczęścia to Arkadia, uważana przez poetów i malarzy za ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, pełnej ładu i sielankowej. W województwie łódzkim też znajduje się miejsce o takiej nazwie, jednak łódzka Arkadia to miejscowość, którą starała się zmienić w beztroską krainę Helena Radziwiłłowa, tworząc tu w drugiej połowie XVIII wieku wyjątkowy park.
Stojący w Barkowicach Mokrych pomnik znajdziemy na rozwidleniu ulic Działkowej i Głównej. Postawiono go w 1994 roku na skraju pola, vis a vis przystanku. Upamiętnia on powstanie 25. Pułku Piechoty AK, którego koncentracja odbyła się w tym miejscu. To właśnie z Barkowic Mokrych w gminie Sulejów, w 1944 roku wyruszyła grupa żołnierzy, by stawić czoła niemieckim okupantom, a wśród maszerujących byli także nieliczni żołnierze radzieccy.
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych znajduje się przy ul. Roosevelta, na wlocie ulicy w rondo Żołnierzy Wyklętych. Ma formę obelisku - jest to głaz z zamocowaną na nim tablicą, obok którego znajdują się biało-czerwone flagi.
Dziesięciu strażaków, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Moszczenicy, pomogło w porządkowaniu pomnika Rozstrzelanych Żołnierzy 2 VII 1940 roku. W sprzątaniu nagrobków i okolicznego terenu wsparli pracowników Nadleśnictwa Meszcze.
Niewielki pomnik w kształcie obelisku znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91. Można go zauważyć jadąc z Piotrkowa w kierunku Rozprzy. Znajduje się tuż przy skręcie w ul. Eryka.
W dniu 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W tym roku obchodzimy 101. urodziny jednego z najwybitniejszych Polaków.
Przedstawiciele władz Piotrkowa oraz powiatu złożyli w imieniu mieszkańców naszego regionu wieńce pod pomnikiem katyńskim. Tym samym symbolicznie uczcili 81. rocznicę zbrodniczego mordu dokonanego przez Sowietów na obywatelach polskich, których większość stanowili oficerowie Wojska Polskiego oraz policji.
2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zmarł papież Jan Paweł II, Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Dziś obchodzimy szesnastą rocznicę śmierci najwybitniejszego z Polaków.
W Warszawie przed siedzibą Sądu Najwyższego stanęło popiersie piotrkowianina i pierwszego I Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Pomian Srzednickiego. Piotrkowianin żył w latach 1840 – 1925 i oprócz działalności na rzecz sądownictwa był także zaangażowany w społecznictwo i dobroczynność w naszym mieście.