PGE Dystrybucja ponownie informuje o planowanych wyłączeniach prądu. Tym razem będą musieli sobie bez niego poradzić mieszkańcy i użytkownicy niektórych posesji, łącznie w piętnastu miejscowościach - w tym również w Piotrkowie.
Samorządy z naszego regionu, tworzące grupę zakupową, unieważniły drugi przetarg na dostarczanie energii elektrycznej. W przyszłym tygodniu zapadną dalsze decyzje odnośnie kolejnego konkursu ofert.
Pomimo wzrostu świadomości proekologicznej wciąż pomija się recykling energii i nie prowadzi działań, które miałyby na celu odzyskiwanie energii tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i korzystne dla środowiska naturalnego i klimatu – uważa Jerzy Czaplejewicz, kierownik zespołu budowy prototypów Instytutu Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii (INSiNT).
Otwarta Energia to piotrkowska firma zajmująca się Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Od ponad 10 lat, montując pompy ciepła i fotowoltaikę, pomaga klientom z naszego województwa, uzyskać ogromne oszczędności na ogrzewaniu i energii elektrycznej.
O energetycznej przyszłości Polski rozmawiali specjaliści w tej dziedzinie oraz politycy, którzy spotkali się w poniedziałek (04.07.2022) w Proszeniu w gminie Wolbórz. To właśnie w powiecie piotrkowskim realizowana jest obecnie jedna z największych w kraju inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Stanęło tu łącznie 15 turbin wiatrowych.
Mają około 150 metrów wysokości, jedno skrzydło waży 8 ton, a gondola z logiem wykonawcy ponad 70 ton. Od kilku miesięcy na terenach gmin Wolbórz oraz Moszczenica trwają prace, związane z budową farmy wiatrowej. Działania dotyczące ustawienia samych wiatraków są już na ścisłym finiszu, ale na ich uruchomienie będzie trzeba jeszcze poczekać. Urządzenia zaczną generować energię w trzecim kwartale 2022 roku. Skorzystają także mieszkańcy naszego regionu.
Trwa nabór wniosków do IV edycji programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Spółka przekaże ponad 4,5 mln zł na realizację ważnych społecznie projektów. O granty mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe działające w wybranych gminach. Wnioski można zgłaszać już od 9 maja, a do 20 maja będzie działała specjalna infolinia, której pracownicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
Węgiel, gaz i ropa… gospodarka świata jest uzależniona od spalania paliw kopalnych. Ale to się zmienia i wielu ekspertów uważa, że już niebawem te surowce — szkodliwe dla środowiska, warto dodać — zostaną całkowicie wyparte przez system odnawialnych źródeł energii, które są tańsze, bardziej ekologiczne i tak naprawdę niewyczerpalne. Przyjrzyjmy się dwóm takim alternatywom, które już powoli zmieniają nasze myślenie o tym, jak pozyskać energię elektryczną i ciepło w naszych domach.
Polski Komitet Energii Elektrycznej rozpoczął kampanię edukacyjną „Liczy się energia”. Przez najbliższe miesiące wyjaśniać będzie przyczyny wzrostu cen energii, pokazywać wpływające na nie mechanizmy oraz sposoby na racjonalne gospodarowanie zużyciem prądu. Celem kampanii jest edukacja o rynku energii oraz sposobach łagodzenia wpływu rosnących cen prądu na domowe budżety Polaków.
Termin ten stał się niezwykle popularny w ostatnich latach za sprawą dwóch kwestii. Pierwszą są stale rosnące rachunki za energię elektryczną. Drugą szeroko rozumiana ekologia i przyszłość naszej planety. Źródła czystej energii, czyli wiatr, słońce i woda już wiele lat temu zwróciły uwagę zarówno ekologów, jak i przedsiębiorców. Możliwość wykorzystania energii promieniowania słonecznego dało początek instalacji fotowoltaicznej.