Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.
To był najczarniejszy tydzień w 46-letniej historii Elektrowni Bełchatów. Rozpoczął się od najrozleglejszej awarii w dziejach zakładu – nie działało 10 z 11 bloków energetycznych. W weekend pożar objął z kolei taśmociąg dostarczający węgiel do bloku nr 14, który wytwarza niemal tyle energii co cała elektrownia w Turowie. Problemy największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny na świecie oraz producenta 20% energii w kraju, nie zakończyły się tym razem poważniejszymi konsekwencjami, ale pokazuje potrzebę zmian w krajowej energetyce.
Powstanie elektrowni atomowej w Bełchatowie zapowiedział na Twitterze poseł z naszego okręgu Antoni Macierewicz. Marszałek senior twierdzi we wpisie, że stanie się to dzięki uchwalonemu niedawno zaktualizowanemu rządowemu Programowi Polskiej Energetyki Jądrowej. Czy tak rzeczywiście będzie?
Mieszkańcy gmin Tomaszów Mazowiecki, Rokiciny, Żelechlinek i Brójce w Łódzkiem mogą spotkać na swojej drodze nową, edukacyjną śmieciarkę z kolorową grafiką. Oddział ENERIS Surowce w Tomaszowie Mazowieckim korzysta ze specjalistycznego pojazdu do odbioru i transportu odpadów komunalnych
i jednocześnie uczy prawidłowej segregacji.
- W ciągu następnych 20-30 lat skończy się epoka węgla w Polsce – powiedział na antenie Radia Strefa FM Piotrków dr Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Nieustanna eksploracja naszej planety wiąże się z możliwością dokonania odkryć, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na nasze dalsze losy. Czy odkryte pod koniec XIX wieku hydraty metanu są jednym z takich „wpływowych” znalezisk? Poniżej rozważamy szanse oraz zagrożenia związane z wydobyciem i wykorzystywaniem tych tajemniczych struktur – jeśli chcecie się o nich przekonać, czytajcie dalej!
Od lat mieszkańcy gmin naszego powiatu protestują przeciwko kolejnym elektrowniom wiatrowym wyrastającym we wsiach jak grzyby po deszczu. Wkrótce może się okazać, że więcej wiatraków na polskiej ziemi już nie stanie, posłowie PiS chcą ustalenia minimalnej odległości turbin od zabudowań.
Powyrywane gałęzie, połamane drzewa, zerwanie linie elektryczne - wczorajsza burza, dała się mieszkańcom we znaki.
Nawet tysiąc osób pozbawionych było wczoraj prądu ze względu na bardzo silny wiatr który zrywał linie energetyczne.
Od tego miesiąca PKP Energetyka S.A. opiekuje się oświetleniem ulicznym w Piotrkowie. Teraz to kolejowa firma ma wymieniać żarówki w lampach ulicznych.