Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaż wystawy pn. "Czas zatrzymany powiewem wachlarzy", który odbędzie się 11 maja 2024 roku o godz. 17.00 (Plac Zamkowy 4).
Czy to lekcja prawdziwej historii, czy subiektywnie podana kolejna "prawda historyczna"?
W czwartek (16.11) przed Akademią Piotrkowską w Piotrkowie otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Ekspozycja, zdaniem organizatorów, prezentuje historię osób przymusowo pobieranych do wojska w okresie stanu wojennego.
W sobotnie (28.10.2023) popołudnie odbyło się otwarcie wystawy "Wojowie. Rycerze. Żołnierze". Uczestnicy oprowadzenia autorskiego, które przeprowadził kustosz Piotr Gajda, mogli nie tylko zapoznać się z ciekawie zaaranżowaną wystawą i licznymi eksponatami ze zbiorów Muzeum i autora, ale również obejrzeć pokazowe pojedynki w wykonaniu rycerzy Chorągwi Rycerskiej Ziemi Piotrkowskiej.
Mieszkańcy Piotrkowa już od środy (18.10) mogą zapoznawać się z wystawą 'Historia dokumentem pisana”. Ekspozycja opracowana jest przez sieć Archiwów Państwowych, która wędruje po polskich miastach od sierpnia ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na Piotrków.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapraszają na wystawę czasową „UTRACONE–ODZYSKANE. Ciąg dalszy…”. Ekspozycja prezentuje najciekawszą część przedwojennej kolekcji pozaeuropejskich eksponatów etnograficznych dawnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zabytki z tej kolekcji ilustrują życie i kulturę ludów zamieszkałych na terenach Afryki i Ameryki Południowej.
W parku im. św. Jana Pawła II (przy ul. J. Słowackiego) w Piotrkowie Trybunalskim pojawiła się nowa ekspozycja archiwalna. Wystawa pt. „Ukraińskie ślady na ziemi piotrkowskiej. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim” (Українські сліди на пйотрковській землі Документи Державного архіву в Пйотркові Трибунальському), opracowana została w wyniku współpracy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i piotrkowskiego Urzędu Miasta.
Na parkanie piotrkowskiego Muzeum przy ul. Zamkowej prezentowana jest okolicznościowa wystawa pt. "Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa". Na sześciu planszach zaprezentowane zostały postacie i wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
„Od wąsów do ogona” to tytuł wystawy prac Elżbiety Makagon, którą można oglądać w Mediatece 800-lecia.
Wernisaż wystawy malarstwa autorstwa Pauliny Żuk odbędzie się w piątek (25 czerwca) w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego. Ekspozycja nosi tytuł „Obraz zjawisk”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.