Jak mówi stare powiedzenie "najpierw musi być gorzej, aby potem mogło być lepiej". Budowa autostrady A1 w naszym regionie fatalnie wpływa na infrastrukturę drogową Piotrkowa. Od momentu rozpoczęcia prac ruch jest wzmożony, a szczególnie dokuczliwa jest liczba tirów przejeżdżających przez miasto. Drogi i elementy architektury drogowej niszczeją. Czy po zakończeniu prac wszystko zostanie naprawione?
Rozpoczęła się budowa największego ronda w Europie, które usytuowane będzie w naszym regionie. Ma ono stanowić tymczasowy objazd dla węzła bełchatowskiego, gdy rozpocznie się rozbiórka tego obiektu w ramach budowy autostrady A1.
Kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego z Funduszu Dróg Samorządowych. Pieniądze pozwolą na realizację remontów zniszczonych ulic, ale także budowę nowych dróg. W środę w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia podpisano w tej sprawie umowy.
Budowa autostrady A1 odbija się niekorzystnie na lokalnych drogach, również w samym Piotrkowie. Przykładem może być nie tak dawno wyremontowane rondo Sulejowskie, gdzie jeden wlot jest bardzo nierówny. Przyczynił się do tego m.in. większy niż zwykle ruch samochodów ciężarowych. Tymczasem patrol piotrkowskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał żurawia samochodowego, który zamiast dopuszczalnych 32 ton, ważył ponad 45.
Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Piotrkowa nasi radni zajmą stanowisko w sprawie odbudowy dróg krajowych, powiatowych i gminnych zniszczonych w czasie budowy autostrady A1. Dokument zostanie później przekazany premierowi, ministrowi infrastruktury i budownictwa, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, posłom i senatorom okręgu piotrkowskiego, prezydentom, starostom, burmistrzom i wójtom miast i gmin przyległych do przebudowywanego odcinka A1
Skrzyżowanie alei Władysława Sikorskiego z Aleją Concordii trudno zaliczyć do bezpiecznych. Ponoć przejeżdżający przez nie kierowcy nie zawsze stosują się do wyświetlanych przez sygnalizację sygnałów drogowych. Czy naprawdę tak jest?
Wyprzedzanie to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. W wakacje 2018 roku z powodu nieprawidłowo wykonanego wyprzedzania doszło w Polsce do 352 wypadków, w których zginęło 56 osób, a 422 zostały ranne.
Inicjatorzy akcji „S12 natychmiast!” spotkali się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim. Przedstawicielom naszego regionu udało się zebrać 20 tysięcy podpisów pod inicjatywą, której celem jest przyspieszenie rozpoczęcia budowy trasy S12. To niewątpliwie sukces. Czy budowa rzeczywiście ruszy w przyszłej kadencji parlamentu, a nie dopiero po 2029 (czyli w bliżej nieokreślonym terminie)?
Trzy drogi powiatu piotrkowskiego znalazły się na listach zadań zatwierdzonych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dwie z nich znalazły się w zestawieniu podstawowym. Jedna na swoją kolej czekać będzie na liście rezerwowej. Pełną listę ogłosił wojewoda łódzki Zbigniew Rau.
W Łódzkim Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto oferty na projekt i budowę siedmiu zatok autobusowych między Sulejowem i Piotrkowem Trybunalskim. Kwota, jaką zamawiający przeznaczył na ten cel, to ok. 2,182 mln zł.