To była patologia, która tu mieszkała. Przez nich nie da się tutaj żyć - mówił reporterowi radia Strefa FM jeden z mieszkańców kamienicy, sąsiadującej ze spalonym pustostanem, w którym zamieszkali "na dziko" bezdomni.
Zima wróciła do Piotrkowa. Prognozy długoterminowe przewidują mrozy przekraczające minus 10 stopni. A to mogą być fatalne w skutkach warunki dla osób bezdomnych. Zwłaszcza w dobie pandemii. Dlatego miejsca, w których przebywają bezdomni będą w najbliższych dniach jeszcze intensywniej odwiedzane przez policję. Osoby bezdomne mogą też liczyć na pomoc Schroniska dla Osób Bezdomnych w Piotrkowie.
W okresie zimowym, kiedy temperatura spada poniżej zera piotrkowscy dzielnicowi podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca gdzie mogą szukać schronienia i przebywać bezdomni. Sprawdzają pustostany, tereny piotrkowskich ogródków działkowych, gdzie w opuszczonych altankach szukają śladów ,, zimowych" lokatorów.
Mają maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji, mają miejsce do odbywania kwarantanny, do tego nie wypuszczają z placówki swoich podopiecznych. Tak w warunkach epidemii radzą sobie w piotrkowskiej noclegowni.
„Zostań w domu!” powtarzają wszyscy od wielu tygodni. A co z osobami, które tego domu nie mają? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja osób bezdomnych w Piotrkowie teraz, kiedy przyjmowanie nowych osób do schronisk i noclegowni to naprawdę duży problem.
Obecnie w schronisku jest około 65 osób, natomiast maksymalnie można położyć się tam około 80 potrzebujących. Jak deklaruje kierownik placówki Piotr Kindilchi, noclegownia jest już przygotowana na nadejście zimy. Zabezpieczono pościel, koce, ubrania, środki czystości. Nie zabraknie także posiłków dla osób potrzebujących.
W Piotrkowie jest 77 osób bezdomnych, to o 40 osób mniej niż dwa lata temu. W nocy z 13 na 14 lutego w całym kraju odbyło się ogólnopolskie badanie liczby osób nieposiadających stałego miejsca zamieszkania.
W nocy z 13 na 14 lutego w całym kraju odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Celem jest poznanie skali bezdomności w Polsce. Badanie przeprowadzane jest co dwa lata. W Piotrkowie Trybunalskim zajmą się tym m.in. strażnicy miejscy i pracownicy MOPR.
Zrobiliśmy za dużo jedzenia na święta i nie wiemy co z nim zrobić? Podzielmy się z potrzebującymi.
Zima zbliża się wielkimi krokami. Temperatury coraz częściej spadają poniżej zera. Szczególną uwagę zwracajmy więc na osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie organizmu. Nasza czujność może uratować komuś życie.