Nieregularne posiłki i nadmiar produktów przemysłowo przetworzonych w diecie to największe błędy żywieniowe młodego pokolenia Polaków - ocenia dr Joanna Pieczyńska z Katedry i Zakładu Dietetyki i Bromatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Działający od blisko 5 lat znany punkt gastronomiczny - „Przystanek Kanapka” oraz, powstała już po ukończeniu budowy Powiatowego Centrum Przesiadkowego w czerwcu tego roku, restauracja „Przesiadkowo” z końcem października zostały zamknięte. Właściciel obu lokali nie zdradza co było powodem decyzji.
W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zazwyczaj po świętach zostaje nam sporo jedzenia. Nie pozwólmy, aby się ono zmarnowało i trafiło do kosza. Przygotowane posiłki oraz produkty spożywcze możemy umieścić w lodówce społecznej, z której korzystają osoby potrzebujące.
Leśna Osada Edukacyjna w Kole zaprasza na ostatnie wydarzenie tego lata. "Las Kulinariów" to impreza, która będzie między innymi doskonałą okazją ku temu, by dowiedzieć się więcej o żywności pochodzenia leśnego, zjeść smaczny barszcz ukraiński, a nawet posłuchać muzyki na żywo.
Piętnaście Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wolbórz spotkało się w jednym miejscu, by razem kultywować tradycje wspólnego gotowania. W tym roku tematem przewodnim "Wolborskiego Saganka" był "zielony stół".
Żółtko jaja kurzego ma bardziej urozmaicony skład chemiczny niż białko, jest bardziej wartościową częścią jaja, jest także bardziej kaloryczne – wskazuje dr Agata Kiciak z zakładu technologii i oceny jakości żywności w katedrze dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od piątku do niedzieli (17-19 marca) trwał będzie w Piotrkowie Trybunalskim Festiwal Smaku i Rękodzieła. Wszyscy, którzy zdecydują się na skorzystanie z oferty wystawców mogą spodziewać się ciekawych zajęć praktycznych, perełek rękodzielniczych, czy wybornych smaków.
Dzięki internetowi mamy na wyciągnięcie ręki praktycznie każdy produkt. Sklepy oferują nawet te z najodleglejszych zakątków świata. Jak odnaleźć te najwartościowsze?
Łosoś wędzony na gorąco powstaje w temperaturze około 60°C, co nie ujmuje mu znacząco walorów zdrowotnych. Można śmiało wprowadzić go do diety i spożywać nawet dwa razy w tygodniu, jeśli nie cierpimy na nadciśnienie (zawiera sporo sodu). Czym charakteryzuje się łosoś wędzony na gorąco? Jak można go podawać?