Artykuły do tagu: Zdrowie

Gdzie się leczyć w święta?
Do 27 grudnia do godziny 8 rano świąteczną opiekę nad nami przejęły Poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Chorzy w stanie zagrożenia życia uzyskają pomoc zespołów ratownictwa medycznego lub SOR i izb przyjęć.
Jak rozpoznać i zrozumieć atopowe zapalenie skóry: przewodnik dla rodziców
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna i nawrotowa choroba skóry, która bardzo często występuje u dzieci. Aby skutecznie leczyć objawy chorobowe oraz zapobiegać jej nawrotom, należy dokładnie poznać specyfikę tego schorzenia. Zrozumienie objawów, przyczyn oraz sposobów zarządzania AZS może pomóc w zapewnieniu właściwej opieki i polepszeniu jakości życia maluchów. W poniższym artykule omówimy, jakie są główne cechy atopowego zapalenia skóry, jak je rozpoznać oraz jakie kroki można podjąć, aby skutecznie radzić sobie z tym schorzeniem.
Warto zerwać z alkoholem - życie bez nałogu ma sens
Każdy człowiek może nosić w sobie predyspozycje do różnego rodzaju uzależnień. Większość z nas zapewne nigdy nie popadnie w żadne uzależnienie, ale w niektórych przypadkach warto z pewnością sięgnąć po pomoc. Jednym z największych problemów tego typu nad Wisłą jest na pewno skłonność do alkoholu. W niektórych przypadkach może ona zakończyć się alkoholizmem. Wczesne objawy choroby alkoholowej są sygnałem do podjęcia natychmiastowych działań w tym zakresie. Leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest sprawą prostą i niestety - w niektórych przypadkach - nie zawsze kończy się sukcesem. Terapia antyalkoholowa jest procesem długotrwałym oraz skomplikowanym, ale im szybciej sięgniemy po tego typu rozwiązania, tym większa szansa na to że nasze życie ulegnie diametralnej zmianie.
Nowy sprzęt dla bezpieczeństwa pacjentów
Nowy sprzęt do laparoskopii jest już w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Urządzenie ma usprawnić pracę medyków, a także sprawić, że zabiegi będą bezpieczniejsze.
Problem krótkotrwałej bezsenności – jak sobie z nim radzić?
Problemy ze snem mogą trwać kilka dni, tygodni lub mieć charakter przewlekły. Niestety niezależnie od typu bezsenności, która obecnie dotyczy ponad połowy Polaków, mało kto wie, jakie wdrożyć działania, aby skutecznie sobie pomóc. Nieleczona bezsenność już po kilku dniach niewysypiania się przynosi negatywne skutki dla organizmu, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Jak rozpoznać bezsenność krótkotrwałą i co zrobić, aby ją pokonać?
13.11.2023 08:41
20-lecie Kliniki Wolmed
Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed, obecnie Wolmed Sp. z o.o., świętowała 20-lecie istnienia. Obecnie klinika jest jednym z wiodących ośrodków psychiatrycznych i terapeutycznych w regionie, oferując opiekę na najwyższym poziomie. Szpital ma łącznie 60 łóżek i rocznie udziela około 1200 hospitalizacji dla pacjentów na sześciu oddziałach. Wolmed to też 13 poradni w regionie, które rocznie udzielają ok. 43 tysięcy świadczeń.
Rozmieszczenie elektrod przy badaniu holterem EKG
Holter EKG to urządzenie służące 24-godzinnemu, ambulatoryjnemu pomiarowi ciśnienia tętniczego u pacjenta (w skrócie badanie określa się jako ABPM – Ambulatory Blood Pressure Monitoring). Aparat do automatycznego monitorowania ciśnienia tętniczego składa się z głównego urządzenia zbierającego dane, mankietu (przypominającego element ciśnieniomierza) oraz z elektrod, przyklejanych do skóry na klatce piersiowej. Jak wyglądają i jak rozmieszczone są takie elektrody? Kiedy zaleca się wykonanie badania i w jaki sposób ono przebiega?
Podwójna diagnoza – trudny proces leczenia
Panie doktorze, nie jest tajemnicą, że w Polsce jest niewystarczająca liczba lekarzy psychiatrów. Świadczą o tym chociażby wydłużające się terminy wizyt do specjalistów. Czy w swojej praktyce także zauważa Pan narastające problemy osób dorosłych? Czego najczęściej dotyczą?
Włączyli się w Marsz Różowej Wstążki
Gmina Gorzkowice od lat angażuje się w projekty promujące zdrowie. Nie inaczej było w przypadku włączenia się w Marsz Różowej Wstążki, który przeszedł ulicami gminy. To w związku z tym, że październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W akcji licznie udział wzięli kierownicy i pracownicy urzędu gminy, radni, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.
Zadbaj o swoje serce, by żyć. PROVITA w Piotrkowie oferuje wsparcie
O tym jak istotna jest profilaktyka chorób układu krążenia specjaliści przypominają na każdym kroku. Na ich powstawanie wpływ mają np. siedzący tryb życia, nieodpowiednie odżywianie się, czy stres. Wsparcie w zakresie leczenia niewydolności krążenia proponuje Centrum Badań Klinicznych PROVITA. Na ten temat rozmawialiśmy z lekarzem Ewą Kalecińską-Krystkiewicz, specjalistą kardiologiem z 15-letnim doświadczeniem, pracującym na terenie Piotrkowa Trybunalskiego oraz regionu.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat