artykuł sponsorowany

Problem krótkotrwałej bezsenności – jak sobie z nim radzić?

Wtorek, 14 listopada 2023
Problemy ze snem mogą trwać kilka dni, tygodni lub mieć charakter przewlekły. Niestety niezależnie od typu bezsenności, która obecnie dotyczy ponad połowy Polaków, mało kto wie, jakie wdrożyć działania, aby skutecznie sobie pomóc. Nieleczona bezsenność już po kilku dniach niewysypiania się przynosi negatywne skutki dla organizmu, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Jak rozpoznać bezsenność krótkotrwałą i co zrobić, aby ją pokonać?
Problem krótkotrwałej bezsenności – jak sobie z nim radzić?

Czym jest bezsenność krótkotrwała?

 

O bezsenności krótkotrwałej można mówić wówczas, gdy przypadłość występuje przez okres do około 4 tygodni. Problemy z zasypianiem, słaba jakość snu, wczesne wybudzenia z niemożliwością zaśnięcia czy częste przerywanie snu w nocy pojawiają się najczęściej na skutek takich czynników, jak stres, przeżyta kryzysowa sytuacja czy zmiana otoczenia.

Charakterystyczne objawy bezsenności krótkotrwałej dostrzegalne w dzień to m.in.:

  • uczucie permanentnego zmęczenia,
  • rozdrażnienie,
  • spadek koncentracji,
  • apatia,
  • zły nastrój,
  • kłopoty z logicznym myśleniem,
  • niechęć do spotkań ze znajomymi czy podejmowania nowych wyzwań.

Często też pojawiają się zaburzenia odżywiania, zmiany ciśnienia krwi, nierównomierny puls czy stany przypominające omdlenia.

 

Problem z bezsennością a codzienne nawyki – od czego zacząć?

 

Na problemy z zasypianiem lub złą jakością snu wpływ często mają czynniki, które z pozoru nie mają wiele wspólnego ze spaniem. Tymczasem okazuje się, że mogą być bezpośrednią przyczyną zaburzeń i niewyspania. Aby więc zacząć działać i pozbyć się bezsenności, najpierw warto przeanalizować swój styl życia oraz codzienne przyzwyczajenia.

 

Często powodem, który powoduje kłopoty ze spaniem, jest zbyt późne spożywanie kolacji lub podjadanie tuż przed snem. Ponadto wiele osób sięga po przekąski, będąc już w łóżku, na dosłownie kilka minut przed zaśnięciem. Układ pokarmowy zmuszony do procesów trawiennych uniemożliwia odpoczynek i wysypianie się, czego skutkiem jest poranne uczucie ciężkości oraz niedospania.

 

Warto też pomyśleć o ograniczeniu kofeiny i cukru, zwłaszcza w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, a także o zrezygnowaniu z nałogów. Papierosy i alkohol ogólnie nie służą zdrowiu. Nie wpływają też korzystnie na zdrowy sen. Aby wspomóc swój organizm w zasypianiu, dobrze też wdrożyć w swój codzienny rozkład dnia więcej aktywności fizycznej. Kluczowe jest zaprzestanie korzystania z urządzeń, takich jak telewizor, komputer czy telefon, których światło, zamiast wyciszać, pobudza organizm, utrudniając zasypianie.

 

Higiena snu, odprężenie i specjalistyczne wsparcie – pozbądź się bezsenności

 

W walce z bezsennością istotną rolę pełni też tzw. higiena snu. Sypialnię zawsze należy wywietrzyć, łóżko zaś powinno stanowić miejsce, gdzie wyłącznie śpimy. Takie skojarzenie może pomóc w zaśnięciu. Warto zadbać o właściwie dopasowaną poduszkę do pozycji spania, a także wygodny materac. Światło w pomieszczeniu nie powinno być intensywne. Warto korzystać w nim jedynie z małej lampki.

 

Doskonałe rezultaty w radzeniu sobie z bezsennością można uzyskać, stosując muzykę relaksacyjną, subtelną aromaterapię czy uspokajające kąpiele przed snem. Taka forma wyciszenia po całym dniu odpręży i rozluźni organizm. Te metody doskonale działają na osoby, u których kłopoty ze snem są spowodowane życiem w stresie. Bardzo dobrą praktyką jest również trzymanie się zegara biologicznego i chodzenie spać o stałej porze. Pozwoli to przyzwyczaić organizm do czasu na odpoczynek i wypracować prawidłowe nawyki.

 

Gdy powyższe porady zawodzą, pomocna może okazać się Senamina. To produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych do połknięcia, które nie uzależniają. Dzięki substancji czynnej, jaką jest doksylamina, Senamina pozwala wyciszyć się, uspokoić, zasnąć w ciągu 30 minut od momentu zażycia leku i przespać nawet do 8 godzin głębokim, zdrowym snem.

 

Źródła:

  • Dudzińska Marta i in. Bezsenność - istotny problem w codziennej praktyce lekarskiej - doniesienia wstępne. “Family Medicine & Primary Care Review” 2 (2015): 90-93.
  • Skalski Michał, Szczęsna Magdalena. Współczesne standardy farmakologicznego leczenia bezsenności. “Pediatria i Medycyna Rodzinna” (Paediatrics & Family Medicine) 15.4 (2019).
  • Siemiński Mariusz. Bezsenność - rozpoznanie i leczenie. Lekarz POZ 9.1: 25-30.

SEA/14168/10/23

 

Informacje o leku:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat