artykuł sponsorowany

Podwójna diagnoza – trudny proces leczenia

Poniedziałek, 30 października 2023
Panie doktorze, nie jest tajemnicą, że w Polsce jest niewystarczająca liczba lekarzy psychiatrów. Świadczą o tym chociażby wydłużające się terminy wizyt do specjalistów. Czy w swojej praktyce także zauważa Pan narastające problemy osób dorosłych? Czego najczęściej dotyczą?

 Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie: Obecne czasy są coraz trudniejsze dla człowieka - króluje stres, pogoń za pieniądzem, jest też nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, które mają pomóc w rozładowaniu trudnego do zniesienia napięcia. Do mojego gabinetu zgłaszają się osoby cierpiące na depresję, zaburzenia lękowe, które przy pomocy farmakoterapii oraz psychoterapii chcą poczuć się lepiej, jednak nie zawsze się to udaje i konieczne jest leczenie stacjonarne w klinice. Obserwuję natomiast nasilenie o wielu osób zaburzeń lękowych, fobii społecznych, zespołu obsesyjno-kompulsyjnego, czyli nerwicy natręctw, a także zaburzeń osobowości, w tym borderline. I chyba znakiem naszych czasów jest rosnąca liczba pacjentów z podwójną diagnozą.

 


Czym jest tego rodzaju zaburzenie?

 


- Podwójna diagnoza jest terminem używanym w kontekście zdrowia psychicznego opisująca sytuację, w której u pacjenta jednocześnie występuje co najmniej jedno zaburzenie psychiatryczne, na przykład depresja, lęki, schizofrenia oraz uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Jest to nie lada wyzwanie dla zespołu medycznego, który ma do czynienia z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym oraz uzależnieniem. Zjawisko podwójnej diagnozy jest dość powszechne, a oba te problemy często mogą się wzajemnie nasilać i komplikować proces leczenia.

 


Rozumiem, że leczenie pacjentów z podwójną diagnozą nie jest proste…

 


- Zdecydowanie. To duże wyzwanie dla całego zespołu medycznego. A w Polsce pacjentów z podwójną diagnozą jest coraz więcej. Z raportu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, opublikowanego w 2018 r. wynika, że aż 45% osób uzależnionych od różnego rodzaju substancji cierpiało na co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. Związki, pomiędzy uzależnieniem, a współwystępowaniem zaburzenia psychicznego, mogą być bardzo różne. Czasem jest tak, że osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne reguluje emocje poprzez nadużywanie substancji psychoaktywnych. W przypadku innej grupy pacjentów uzależnienie może być przyczyną zaburzeń, ponieważ długotrwałe nadużywanie substancji psychoaktywnych może wpływać negatywnie na funkcjonowanie mózgu i w rezultacie pojawienie się zaburzenia, czy nawet choroby psychicznej.

 


Na czym dokładnie polega leczenie pacjenta?

 


Dla osób z podwójną diagnozą istotne jest zastosowanie podejścia leczenia zintegrowanego, które uwzględnia zarówno kwestie zdrowia psychicznego, jak i uzależnienia. Terapia może obejmować farmakoterapię, psychoterapię, wsparcie psychospołeczne, a także programy odwykowe i terapię uzależnień. Ważnym aspektem jest edukacja pacjentów i ich rodzin na temat obu problemów oraz sposobów radzenia sobie z nimi w codziennym życiu. Skuteczne leczenie podwójnej diagnozy wymaga zaangażowania wielu specjalistów – psychiatry, psychoterapeuty i terapeuty uzależnień. Na początku istotne jest dokładne zdiagnozowanie zarówno zaburzeń psychiatrycznych, jak i uzależnienia od substancji. Dzięki temu, jako lekarz psychiatra mogę określić, jakie konkretne problemy występują u pacjenta i jakie są wzajemne zależności między nimi. Istotne jest zastosowanie farmakoterapii w celu złagodzenia objawów zaburzeń psychiatrycznych. Warto jednak pamiętać, że niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z substancjami psychoaktywnymi, dlatego ważne jest ścisłe monitorowanie pacjenta. W Klinice Wolmed pacjenci otrzymują pomoc, której na dany moment potrzebują, ze względu na to, że funkcjonują u nas oddziały psychiatryczny oraz terapii uzależnień. To stwarza możliwość holistycznego podejścia do pacjenta, identyfikację i leczenie wielu problemów jednocześnie. Istotnym aspektem jest też, to, że często pacjenci z podwójną diagnozą nie zdają sobie sprawy z istnienia zaburzeń psychicznych lub ukrywają swoje problemy z uzależnieniem. Dzięki obecności obu oddziałów w naszej klinice możliwe jest szybsze wykrycie i interwencja w przypadku pacjentów z podwójnymi diagnozami.

 

Warto wspomnieć, że na kilkutygodniowym pobycie w ośrodku stacjonarnym leczenie się nie kończy. Pacjenci kontynuują leczenie psychiatryczne oraz psychoterapię lub terapię uzależnień. Jest to także możliwe w naszych poradniach, funkcjonujących w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim oraz Pajęcznie.

 


Więcej na: www.wolmed.pl


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat