W całym kraju nie ustają protesty w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. W piątek wieczorem piotrkowianie protestowali w Rynku Trybunalskim, a w sobotę kobiety spotkały się "na spacerze". Przeszły ulicami Piotrkowa, głośno manifestując swoje poglądy.
W czwartek zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Orzekł, że usunięcie płodu w przypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby jest niezgodne z konstytucją. W całej Polsce trwają protesty wobec tego orzeczenia. W piątek wieczorem swój cichy protest planują też mieszkańcy Piotrkowa. Zapowiadają – za pośrednictwem Facebooka – zapalenie zniczy przed piotrkowską siedzą PiS w Rynku Trybunalskim. Ile osób pojawi się o godz. 19.00 na Starówce? Przekonamy się za kilka godzin.
Aleja 3 Maja, wiodąca do Parku im. ks. J. Poniatowskiego to jedna z bardziej urokliwych piotrkowskich ulic. Została tak nazwana dla uczczenia 198. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. O jej dziejach od czasów, kiedy była główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta i nosiła nazwę Alei Aleksandryjskiej oraz piotrkowianach zaangażowanych w tworzenie pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, przeczytacie w książce Pawła Kendry "Znam takie miejsca… Gawędy o ulicach i placach Piotrkowa Trybunalskiego”.
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
W obliczu panującej pandemii, okolicznościowa naklejka z 1915 roku ma symbolicznie połączyć piotrkowian podczas tegorocznych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do udostępniania grafiki, będącej hołdem dla pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, zaprasza piotrkowski Urząd Miasta. Jej autorem jest piotrkowianin, który zmarł w wyniku szerzącej się wówczas epidemii.
Poczta Polska, w związku ze zbliżającym się terminem wyborów prezydenckich, wystąpiła drogą elektroniczną do włodarzy gmin o udostępnienie spisu wyborców. Taki wniosek wpłynął też do Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. Nasz magistrat nie przekaże jednak danych osobowych mieszkańców. Dlaczego? To szczegółowo wyjaśnia sekretarz miasta Bogdan Munik, których odsyła do Konstytucji RP i ustawy Ordynacja wyborcza.
Pożyczka w 15 minut przez internet to dobre rozwiązanie w sytuacjach kryzysowych, ale nie tylko. To także sprawdzony sposób na sfinansowanie wymarzonego wyjazdu, prezentów, samochodu czy też remontu mieszkania. Zaletą ofert instytucji pozabankowych jest przede wszystkim mała ilość formalności oraz zautomatyzowany proces weryfikacji klientów. Dowiedz się, w jaki sposób szybko otrzymać pieniądze, kto może skorzystać z proponowanej oferty, gdzie znaleźć najlepsze opcje, a także czy szybkie pożyczki są opłacalne dla pożyczkobiorcy.
Instytucje finansowe mają w swojej ofercie wiele produktów. Jednym z nich są pożyczki na raty, które w odróżnieniu od chwilówek mają dłuższy termin spłaty. Często są mylone z kredytami w banku. Jak się jednak okazuje, niosą one niekiedy więcej zalet oraz korzyści.
W Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim wdrożono w styczniu program naprawczy oraz monitoring rentowności poszczególnych oddziałów. Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu zapowiedział, że jeżeli rząd nie zastosuje się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym to Narodowy Fundusz Zdrowia powinien pokrywać zadłużenie szpitali, a nie samorządy, możliwa jest likwidacja deficytowych oddziałów.
Wolbórz ma kolejnego Honorowego Obywatela. Został nim Robert Grudzień, muzyk, kompozytor i dyrektor letnich festiwali organizowanych w tym mieście. Wyróżnienie wręczono podczas Koncertu Noworocznego, który odbył się 24 stycznia w Wolborskim Centrum Kultury.